Доброволци на коалицията от 30 неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България" алармират, че вече е започнало незаконно разширяване на просеката на съществуващ четириседалков лифт от м. Бъндеришка поляна до м. Коларски път в ски зона Банско в Национален парк Пирин.

С решение от 24 юни 2010 г. министерство на околната среда и водите разреши подмяната му с лифт с три пъти по-голям капацитет без задължителните оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и без оценка за съвместимост с европейската екологична мрежа Натура 2000, от която е част Пирин, припомнят от организацията.

„За да остане природа в България" обжалва решението на министър Нона Караджова проектът да се осъществява без екооценки как ще се отрази на Национален парк Пирин утроеното количество хора, които новият лифт ще превозва.

Природозащитниците припомнят, че МОСВ съгласува реконструкция на лифта в рамките на съществуващата просека и без изсичането на нови дървета, за да може да оправдае защо няма нужда от ОВОС и оценка за съвместимост с Натура 2000.

Освен това решението на МОСВ е издадено с така нареченото предварително изпълнение, което означава, че обжалването не спира процеса на изпълнението му. т.е. инвеститорът може да строи лифта независимо, че решението се обжалва и по същество.

Коалицията „За да остане природа в България" е подала сигнал до прокуратурата за нарушението в Национален парк Пирин и ще изпрати допълнителна информация до Европейската комисия, която вече започна наказателна процедура срещу България заради изграждането на други две ски съоръжения в Национален парк Пирин.

От организацията скоро ще представят и становището си за първата една година от управлението на ГЕРБ и опазването на околната среда.

Припомняме, проектът за ски зона Банско беше съгласуван през 2000 г. от тогавашния министър на околната среда и водите Евдокия Манева, която днес е заместник министър на околната среда и водите.

Концесията през 2000 г. беше за площ от около 100 ха. Днес, 10 години по-късно, ски зона Банско вече заема около 200 ха, като за половината съоръжения липсват екоразрешения.