Уебсайт помага на командированите у нас чужденци с информация за условията на труд.

Сайтът е достъпен на адрес https://postedworkers.gli.government.bg и е с версии на български и английски.

Порталът е разработен от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".

Основната цел на проекта е да се подпомогне транспонирането и изпълнението на практика на Директива 2014/67/ЕС, свързана с командироването на работници в рамките на предоставяне на услуги.

Общият бюджет на проекта е 650 000 лв. Европейското финансиране е 552 500 лв. (85%), а националното - 97 500 лв. (15%). Проектът е започнал на 1 март 2017 г. и трябва да приключи на 31 март 2019 г.

Част от проекта е и изготвянето на регистър на командированите лица в България.

"С него се намалява административната тежест за работодателите на работниците, които се командироват страната ни от други държави. Тези работодатели вече ще могат електронно да подават изискващите се заявления за изпращане на работници", обясни Атанас Чернаев, ръководител на проекта.

Той уточни, че заявленията ще се подават само по електронен път от 1 април.

Преди това е допустимо подаването им и на хартиен носител в някоя от дирекциите "Инспекция по труда".

По проекта е изготвен механизъм за оценяване на рисковия потенциал на командироващите предприятия от други държави в България. Този механизъм дава възможност да бъдат оценени рисковете от извършване на нарушения при всяко командироване, с което ще се подпомогне по-ефективното планиране на контролната дейност на инспекторите от ИА ГИТ. 

Като част от този механизъм е разработен и кратък тест, публично достъпен на адрес https://vaprosnik.gli.government.bg:8080/CSP_Ext, чрез попълването на който всеки командирован работник или такъв, на когото му предстои командироване, може да провери дали при неговото командироване предполага нарушаване на законодателството. За работа с механизма са обучени 300 служители на ИА ГИТ с инспекторски правомощия.

От началото на 2019 г. до момента са подадени 541 заявления за командироване на чуждестранни граждани у нас. За сравнение през цялата 2018 г. в България са командировани 1039 чужденци, от които 758 лица са от страни от ЕС, Европейското икономическо пространство и Конфедерация Швейцария, а останалите са от трети страни.

Най-много са командированите от Турция - 252 лица, Швейцария - 239 лица и Румъния - 136 лица.

Най-често работници у нас се командироват за 3 месеца - 256 лица от всички командировани, са работили в България за този период. Според характера на работа най-често командироването е за изпълнение на монтажни работи и инсталации и за предоставяне на технически услуги. 

През 2017 г. командированите чужденци у нас са били общо 425 лица.