Най-известните златни и сребърни съкровища се завърнаха в България. След успеха на изложбата в Норвегия - "Легенди в злато. Тракийски съкровища от България" - съкровищата отново могат да бъдат видени в Националния исторически музей (НИМ).
Повече от 3 месеца емблематичните ни произведения на торевтиката, пластиката и изкуствата гостуваха на музея в Берген.
Експозицията е подновена в Зала 2 на НИМ. Акцентът по традиция пада на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Освен него посетителите на музея могат да разгледат в представителните витрини сребърните съкровища от Борово, Рогозен и Летница. Като част от постоянната експозиция остава "Сребърното съкровище от с. Йонково" (III век пр.Хр.), показано за първи път през лятото на 2017 г. То включва купа с полусферична форма, каликс и фрагменти от устие на ритон с врязана украса от бръшлянова клонка.
Източник: Пресцентър НИМ
Сред експонатите е и златна каничка от Могиланската могила край Враца и сребърният киликс от Александрово от IV век пр.Хр., сребърният скифос с позлата, украсен с глави на богиня, инсигниите на властта - златен нагръдник от могилно погребение от Твърдица, двойната брадва с позлата от Кози грамади, златни накити, парадно и бойно въоръжение на тракийските войни и предмети от проучени богати гробни комплекси в Казанлъшко представят разказа за тракийските владетели и техните земи.
Всички тези предмети разкриват на посетителите на музея информация за начина на живот, вярванията и мисленето на траките, живели по българските земи в предримския период.