Новият сървърен процесор Tulsa Xeon на Intel излиза на пазара до няколко дена, съобщават от TechNews.bg.
Процесорът ще предложи 70% по-висока производителност на сървърите за бази данни, в сравнение с предшественика си Paxville MP.
Tulsa ще работи на честота 3,4GHz и ще може да се използва в съществуващи сървъри с четири или повече процесора. Това е последният чип на Intel с архитектура NetBurst, тъй като компанията вече се ориентира тотално към новата Core технология.
За разлика от предшествениците си Potomac и двуядрения Paxville MP, които излязоха миналата година от 90-нанометрово производство, новият Tulsa е направен по 65-нанометровa технология. Това е позволило на Intel да събере много повече транзистори в чипа и съответно да увеличи неговата производителност и функционалност.
Едно от подобренията в Tulsa е наличието на повече кеш памет вътре в процесора. Сега той включва 16MB кеш от трето ниво, като по този показател отстъпва само на върховия Montecito Itanium, който има 24MB.
За да не увеличи прекомерно размерите на чипа, Intel е намалил кеш паметта от второ ниво от 2MB на 1MB, което обаче не се е отразило на неговата производителност, според компанията.
В теста за производителност TCP-C новият процесор на Intel е достигнал 320 хиляди транзакции за минута, което дава основание на компанията да твърди, че Tulsa e със 70% по-мощен от Potomac (115 хиляди) и Paxville (188 хиляди).
Шуменец
на 23.08.2006 в 17:57:50 #1Изглежда новите ядра на Intel са разработвани основно от математици, на които не са поставяли предварителни ограничения, целящи постигане на високи честоти, като дълги конвейри и т.н. (както беше в старата NetBurst архитектура). Факт е, че добавиха още SSE3 инструкции (вече разграничавани от стария набор като SSE4) които уж беше функционално пълен. Оказа, че има какво още да се добави към тези 128-битови инструкции с цел още по-голяма хардуерна оптимизация на изпълняваните инструкции (толкова много коментирана слаба част на х86 архитектурата спрямо тази на Itanium системите). Оказа се, че закона на Мур ще продължи да е валиден, но не за честотите на процесорите, а обобщено за изчислителната им мощ без значение по какъв начин я постигат. Дано новото ядро K8L на AMD да е също толкова добро...