HARPS - Космос – нова планета Група португалски учени, работещи със спектроскопа HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), който се намира в обсерваторията Ла Силя в Чили, откриха поредната екзопланета, съобщава електронното издание Compulenta, като се позовава на публикация на New Scientist.

В самия факт на откриването на планетата извън пределите на Слънчевата система няма нищо необичайно – броят на откритите планети отдавна надхвърли 100.

Новата планета обаче се отличава от останалите, открити извън Слънчевата система. Според астрономите тя не е газов гигант и има твърда повърхност. Всички досега открити планети са аналози на Юпитер и Сатурн и се състоят предимно от газ.

Масата на новата планета е около 14 пъти по-голяма от тази на Земята и по размери съответства на Уран – най-“компактния” от газовите гиганти в Слънчевата система.

Но фактът, че новооткритата планета се намира доста близо до звездата си, позволява да се предположи, че около нея не би могло да се формира газова обвивка. Поради това учените смятат, че повърхността на планетата е твърда и представлява гигантски аналог на Земята или Марс.
Те вече нарекоха находката си “Суперземя” .

Планетата бе открита около подобната на Слънцето звезда Мю Арае, намираща се на около 50 светлинни години от Земята. Повърхността й трябва да е доста гореща – тя е отдалечена от слънцето си на 13 милиона километра (10 пъти по-малко от разстоянието между Земята и Слънцето), и прави една обиколка около него за 9.5 земни денонощия.

“Суперземя” бе открита по косвен път – HARPS, който е монтиран на 3.6-метровия телескоп, измерва честотните характеристики на светлината, идваща от звездите.