Компютърният вирус Wannacry, засегнал около 150 държави, е направен за пари и се "храни" от безхаберието и липсата на дигитална култура на потребителите. Това обяви специалистът по дигитална сигурност Ясен Танев в сутрешния блок на БиТиВи.
Wannacry се базира на пробиви в операционната система Windows и изтекла информация за хакване на лични компютри от Националната агенция за сигурност на САЩ.
По думите на експерта, Wannacry е криптовирус и червей едновременно, защото не само, че блокира достъпа до личните ти файлове, но и търси място в мрежата ти, за да се настани и мултиплицира.
Вирусът е направен за пари. Биткойните, които са валутата, в която хакерите искат да получат откупа си, са криптовалута. С този начин на плащане не се знае кой плаща и кой ги получава тези пари.
"Това, което предлагаме, е потребителите да архивират данните си и ако ги загубят няма да плащат откупи и няма да подкрепят кибертерористите. Да архивират и онлайн и офлайн", съветва Танев.
Русия води по брой инфектирани, но не по политически причини, а заради огромния брой по-стари версии на "Уиндоус" и пиратските му версии. На Балканите най-силно засегната е Румъния.
По повод двата случая в България Танев призова потребителите да се свържат с него.
Специалистът посочи, че единственото спасение е да внимаваме онлайн, както и офлайн. "Както внимаваме къде ходим, какво ядем, така и трябва да внимаваме и в интернет", посочи той.