Японски учени създадоха пластмаса, която се разтваря в морска вода в рамките на часове, предлагайки потенциално решение за съвременен бич, замърсяващ океаните и вреден за дивата природа. Това предададе агенция Ройтерс.

Учените отдавна експериментират с биоразградими пластмаси. Изследователи от Центъра за наука за възникващи материи RIKEN и Токийския университет твърдят, че новият им материал се разгражда много по-бързо и не оставя следи.

В лаборатория в град Уако, близо до Токио, екипът демонстрира как парче пластмаса изчезва в контейнер със солена вода, след като е било разбърквано около час. Въпреки че учените все още не са описали подробно плановете си за комерсиализация, ръководителят на проекта Такузо Аида заяви, че изследването им е привлякло значителен интерес.

"Децата не могат да избират планетата, на която ще живеят. Наш дълг като учени е да им осигурим възможно най-добрата околна среда", посочи Аида. По думите му новият материал е толкова здрав, колкото пластмасите на петролна основа, но се разгражда на оригиналните си компоненти, когато е изложен на сол. Тези компоненти могат да бъдат допълнително обработени от естествено срещащи се бактерии, като по този начин се избягва генерирането на микропластмаси, които могат да навредят на водните организми и да попаднат в хранителната верига. Тъй като солта присъства и в почвата, парче с размер около пет сантиметра се разпада на сушата след повече от 200 часа, добави той.

Материалът може да се използва като обикновена пластмаса, когато е покрит. Пластмасата е нетоксична, незапалима и не отделя въглероден диоксид, добави японският учен.

Учените по целия свят се надпреварват да разработват иновативни решения за нарастващата криза с пластмасовите отпадъци, усилие, подкрепено от кампании за повишаване на осведомеността като Световния ден на околната среда, който се провежда на 5 юни. Според Програмата на ООН за околната среда замърсяването с пластмаса ще се утрои до 2040 г.

Между 8 и 10 млн. тона пластмаса годишно се озовава в океаните

Между 8 и 10 млн. тона пластмаса годишно се озовава в океаните

Това показват данните от доклад на ЮНЕСКО по случай световния ден на океана 8 юни