Сертификат за преминаване на "Желязната завеса" могат да получат всички туристи, стигнали до "Войнишката вишка" край родопското село Буйново, съобщиха от сдружение "Био- Б- Еко", цитирани от smolyandnes.com.

Вишката от времето на гранични войски е превърната в туристическа наблюдателна площадка, а изкачилите се на нея посетители се сдобиват с документ, че са надзърнали отвъд "Желязната завеса". На родените след Студената война туристи, планинските водачи обясняват и смисъла на понятието, символизирало разделителната линия между Запада и бившите социалистически страни.

От "Войнишката вишка" се открива изумителна панорамна гледка в Родопите, обясняват от сдружението. Мястото, където в близкото минало са дежурили денонощно въоръжени граничари, днес е част от туристическите маршрути.

Беседите на екскурзоводите връщат туристите към времената, когато от 20-метровата кула е следено за появата на "бегълци", опитващи да прескочат огражденията от бодлива тел.

За разлика от днешните огради, спиращи външния поток през границата, граничните кльонове били бариера за българите, тръгнали на Запад. Издаваните от сдружението сертификати удостоверяват, че посетителите успешно са преминали "Желязната завеса". На документа са изрисувани сърп и чук, както и ръка със символа на победата от времето на антикомунистическите митинги.

Изразът "Желязната завеса" е използван за първи път от Йозеф Гьобелс и популяризиран от Уинстън Чърчил. Той описва границата, която символично, идеологически и физически разделя Европа на две отделни зони от края на Втората световна война до края на Студената война, приблизително в периода от 1945 до 1990 година. Припомняме, стотици източноевропейци бяха застреляни при опита си да преминат тази разделителна линия.