Всички руски туристи, блокирани в България, благополучно се завърнаха в родината. Това съобщи ръководителят на пресслужбата на Ростуризъм Олег Мосеев, цитиран от ИТАР ТАСС.

"Около полунощ последната група руски туристи, клиенти на "Алма тур", се завърнаха с полет на "България Ер" у дома, в Санкт Петербург".

По думите на Мосеев "тази ситуация за щастие намери решение, но трябва да се помни, че освен тези, които вече се върнаха у дома, в България се намират още около 900 руски граждани". "Ние силно се надяваме, че до края на септември всички туристи ще бъдат планово изведени от страната. Деветстотин души - това е внушителна цифра и случилият се колапс не трябва да се повтори", подчерта Мосеев.

Припомняме, миналия петък авиокомпанията "България Ер" отмени полетите на стотици руски туристи заради дълг от 7 млн. лева от страна на туроператора "Алма тур", а в събота преговорите между двете фирми не дадоха резултат и бяха анулирани още полети - до Хелзинки и Рига, планирани за събота и неделя.

След това премиерът Бойко Борисов разпореди на министрите Трайчо Трайков и Ивайло Московски да решат проблема с извозването на руските и финландските туристи, блокирани на черноморските ни летища.