От телеграми за ловни дружинки до изпълнени с мъка писма за Болшевишката революция - редица документи разкриват подробности за частния живот на руската царска фамилия Романови, съобщава АФП.

Ценните исторически документи са върнати в Русия 100 години след революцията през 1917 г.

Архивите, съдържащи писма, снимки и рисунки, са отнесени в Европа от членове на царската династия, избягали от хаоса и преследването по време на революцията.

През юли държавната руска банка Сбербанк купува архива за 70 000 евро, след като притежателят, който не иска да се разкрие самоличността му, ги пуска за продажба.

Сега, докато руснаците отбелязват 100 г. от края на Царска Русия, колекцията е изложена в музей в Царско село, бившата лятна резиденция на царете край Санкт Петербург.

"Тези писма и телеграми разкриват всекидневието на имперското семейство, чиито членове наистина са се обичали", каза Ирина Распопова, уредник в музея.

"Тези архиви са огромен интерес за изследователите. Късметлии сме, че ги открихме", добави тя.

В колекцията има повече от 200 неща от периода 1860-1928 г., включително писма на цар Николай II, последният руски цар, както и на съпругата му Александра Фьодоровна, от баща му Александър III и няколко други членове на фамилията.

Документите, написани на руски, френски и английски език на хартия, пожълтяла от дългия период, показват разглезеното всекидневие и свободното време на фамилията.