В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман говори за заплашителното разпространение на комунизма и съветското превземане на Източна Европа. Известен като "доктрината на Труман", той описва бойните линии за Студената война като борба между автокрация и демокрация - нещо, което днес невероятно резонира в Украйна, пише в статия на Марк Холингсуърт за The Spectator.
Съветският "начин на живот се основава на волята на малцинство, насилствено наложена на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той разчита на терор и потисничество, контролирана преса и радио, нагласени избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа в запазването на техните свободи".
Днес държавата в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна репресивна държава, е България, която е изправена пред екзистенциална криза. Тя се подхлъзна в автокрация, управлявана от политически елит, който заобиколи независимата съдебна система и утвърди култура на безнаказаност. По същество това е новата Русия. Като се имат предвид историческите й връзки с Русия, не е изненада, че България е двусмислена и неохотна в подкрепата си за Украйна.
За ЕС и Съвета на Европа България представлява голям проблем за репутацията и доверието. Това е най-корумпираната държава-членка, заключава неправителствената организация Transparency International. Според Държавния департамент на САЩ има "значителни проблеми с човешките права" и "сериозни проблеми с независимостта на съдебната система и корупцията в правителството".
Подобно на Русия, България пропадна в мафиотска държава. Тя се управлява от автократична клептокрация и кадри от олигарси, чийто произход може да бъде проследен назад до шпионската агенция от комунистическата ера, Държавна сигурност (ДС), еквивалента на КГБ и приватизацията на доходоносни държавни активи. Тази криза подкопава и доверието в ЕС, защото той не успя да реагира на ескалацията на корупцията в най-бедната си държава, смята бившият правосъден министър Христо Иванов. Той твърди, че ЕС е бил самодоволен при надзора на съдебните реформи в България, като в същото време подклажда корупцията с европейски пари.
"Ако ЕС не е в състояние да гарантира минимални стандарти за върховенство на закона в една толкова слаба държава-членка като България... за какво е полезен?", казва Иванов. "Това ниво на завладяване на държавата в България стана възможно само благодарение на лесния наркотик - фондовете на ЕС."
В основата на кризата за ЕС е липсата на независимост на съдебната система. "Проблемът е, че българският главен прокурор има огромна власт и генерира непропорционално влияние във Висшия съдебен съвет и върху съдиите", казва Тоби Кадман, адвокат в камарите Guernica 37, който е работил в България. "Консолидирането на тази безконтролна власт доведе до ерозия на съдебната независимост. Подобно на Русия, ерозията на върховенството на закона е първата жертва на спускането към автокрация".
Главният прокурор Иван "Каскета" Гешев беше "избран" без съпротива през 2019 г. Необичайно назначаването му предизвика нощни гневни протести на фона на обвиненията, че му липсва независимост и почтеност, за да заема толкова важна позиция. Протестиращите призоваха за оставката му, твърдейки, че "олигархична мафия е превзела държавата и е разширила обсега си дълбоко в институции като съдебната система, медиите и службите за сигурност" и е над закона. Последните проучвания на общественото мнение показват, че 80 процента от българите смятат корупцията за широко разпространена.
През юли 2020 г. хиляди протестиращи се завърнаха по улиците на София, когато държавните прокурори влязоха в офисите на президента. Те определиха безпрецедентната атака срещу държавния глава като трик за отклоняване на вниманието от липсата на разследвания на олигарси за корупция и отмъщение за опитите му да блокира назначаването на главен прокурор предишната година. Един действащ главен прокурор може безнаказано да злоупотребява със службата си или да извършва други престъпления, казва юристът Радосвета Василева. "По същество този орган е една от основните заплахи за върховенството на закона в България".
България е изправена пред критичен момент, който има сериозни последици за доверието в ЕС. Американският конгресмен Уорън Дейвидсън дори нарече главния прокурор заплаха "за стабилността на НАТО". Това е държава, която удивително прилича на Русия в ранните години на Путин, когато върховенството на закона беше злоупотребено, за да се насочат към бизнесмени, които се противопоставиха на политическата му програма.
Сега, когато Студената война се възроди, България се превърна - като Русия - в мафиотска държава.
z0rkal
на 02.05.2023 в 21:49:43 #11Божанката, прекалил с херца ми се чини, толкова прекалил чак се н@срал и опикал до уши
MyH4o
на 01.05.2023 в 18:15:36 #10Да, България е мафиотска държава, "която се управлява от автократична клептокрация и кадри от олигарси, чийто произход може да бъде проследен назад до шпионската агенция от комунистическата ера..." - 100% вярно! Никой друг, освен нас, българите, няма интерес България да конкурира европейски и световни величини в науката, технологиите, производството, културата, спорта - също 100% вярно. Имаме потенциал да конкурираме най-добрите, и вече сме го правили, във всяка от изброените области - също 100% вярно. Изходът е силно авторитарно управление, което да изтръгне корупционните практики, да прилага безмилостно законите за всички, да върне част от можещите хора, избягали в чужбина, и да събуди задрямалия български потенциал
z0rkal
на 01.05.2023 в 16:29:07 #9Много правилно, в Русия корупцията е 90% Медведев беше казал това, в България същата работа, само две държави след т.нар промени неможаха направят промените, останалите бивши соц. държави направиха своите промени и забравиха вече, сега вече се развиват нормално. Доста прилики с Русия имаме в негативен план
bajbor
на 01.05.2023 в 12:46:58 #8Дядо Йоцо гледа, ама нищо не вижда..... Кликата за която говориш няма нищо общо с Путин... Аз те разбирам, за теб Путин е олицетворение на абсолютното зло и по тази линия ги сравняваш.. но точно там ти е грешката - Путин направо адски много за руснаците, а тука само ни грабят и ни се подиграват, да не кажа - унизяват...
hefest-armagedon
на 01.05.2023 в 12:46:19 #7Голямо удоволствие ви прави да плюете по собствената си родина. Ако вие не уважавате собствения си народ, как ще ви уважават другите народи. Българин съм и се гордея със собствената си страна с всичките и недостатъци.-"О неразумни и юроде ! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш и говориш своя език !"
dyado-yotso
на 01.05.2023 в 10:45:30 #6За съжаление 100% вярно. Ако се питате кой е българския Путин - ами не е точно една персона, а колективно задкулисие, отгледано от партията-майка. Просто слава богу културата на българина с всичките и недостатъци не предполага толерирането на чак такова ниво на авторитаризъм като в Русия (ние в нищо не сме крайни). Но проблемът е не по-малък от това, защото липсата на върховенството на закона е проблем независимо от степента. А колективното задкулисие има интерес от това, защото винаги урежда "мача" - няма нужда от истинска конкуренция на ниво свободна икономика, тя печели не с конкурентни продукти, а с уредени сделки - в икономиката, в политиката, на изборите. И да - Путин започна по същия начин. Те комунистите и мафията по това си приличат - решенията се вземат от малък кръг "членове", а непосветените и непленовете на кликата нямат същите права.
mclaranist
на 01.05.2023 в 10:44:47 #5Абе чини ми се нещо че не го вдявам. В тоя ЕС сме вече 15 години. Дето се вика от 1945-1960 по оня период. Бе как пък в тея 15 години сме паднали до 112 място по свобода на медии, обкръжиха ни хора като Б.Б, Домусчиеви, па имаме си Кирчо, Пеевски, даже и Гешев и Цацаров. Разбирам да сме ,,изолирани" от ЕС, тези люде дето ги изброих да са персона нон грата в ЕП и ЕК. Ама някак ЕС няма проблеми с тях, не ги ,,санкционира", не сме в изолация, че да же са в ЕНП, ПЕС, МЕС и каквото се сетите??? Тоест 15 години ЕС няма проблеми тук да избои това което днес виждаме???? И логичния въпрос, кога ЕС е искрен, като ни казва : оправете си това, онова??? Или когато се ръкостиска и са на една маса с изброените
tony-bigg
на 01.05.2023 в 09:38:12 #4Тъжно, но факт. Колкото и да съскат чебурашките тука, фактите са си факти.
maria-ivanova
на 01.05.2023 в 08:54:29 #3Олигархичната мафия се отгледа в бульона на посттоталитарното общество, защото липсваше гражданско общество. Енергията на народа, жаден за свободи, но разединен между "сини" и "червени", беше използвана от шепа хора без цвят - полученгета, полумутри, на които им беше станала тясна дрехата на социалистическата държава. Кой ги подстрекаваше и кой им даде сила - естествено запада и САЩ и така се стигна до заграбване на националното богатство. Причината за всички злини е липсата на силно гражданско общество.
bajbor
на 01.05.2023 в 08:49:58 #2Тъпо сравнение... Не че няма корупция, чувства на безнаказаност и тн. - кой е българския Путин?!?! Нямаме, само мишлета църкат наоколо....
rosstrollnadzor
на 01.05.2023 в 08:41:46 #1gdhud на 01.05.2023 в 08:31:04 ти ли си първата чебурашка на амбразурата ?! по гнъсъви от рашибозуците сте само форумните им поклонници ... !!