Броят на загиналите от разрушителното земетресение в Мианмар надхвърли 1600 души, докато спасителните операции продължават да се разширяват, предава "Ройтерс".
Ден след като отправи рядък призив за международна помощ, шефът на хунтата на Мианмар, старши генерал Мин Аунг Хлаинг, пътува до силно засегнатия Мандалай близо до епицентъра на земетресението, което събори сгради и предизвика пожари в някои райони.
"Председателят на Държавния административен съвет инструктира властите да ускорят усилията за търсене и спасяване и да отговорят на всички спешни нужди", заяви хунтата в изявление за държавните медии, позовавайки се на Мин Аунг Хлаинг.
Военните управници на страната разрешиха влизането на стотици чуждестранни хуманитарни работниоци в събота, след като трусът с магнитуд 7,7 по Рихтер удари страната в петък на 28 март.
Земетресението разруши летища, мостове и пътна инфраструктура в условията на продължаваща гражданска война, която вече е дестабилизирала икономиката и разселила милиони. В съседен Тайланд трусът разтърси Банкок, където най-малко девет души загинаха, а строящ се небостъргач се срути. В Мандалай, вторият по големина град в Мианмар, оцелели се опитваха да извадят затрупаните хора с голи ръце, тъй като тежка техника липсваше, а властите отсъстваха.
Спасителните операции в Банкок продължават на мястото на срутването на 33-етажната сграда, където десетки хора остават в неизвестност или в капан. Сред тях има и работници от Мианмар. Американската геоложка служба прогнозира, че броят на жертвите в Мианмар може да надхвърли 10 000, а щетите да надминат годишния брутен вътрешен продукт.
Лидерът на военната хунта в Мианмар, генерал Мин Аунг Хлаинг, отправи рядък призив за международна помощ и посети Мандалай, където земетресението предизвика пожари и срути множество сгради. Властите обявиха, че спасителните дейности ще бъдат ускорени, а международната помощ ще бъде координирана.
Според опозиционното правителство на националното единство на Мианмар трусът е повредил най-малко 2900 сгради, 30 пътища и седем моста.
Международните летища в столицата Найпидо и Мандалай са затворени заради сериозни щети, а контролната кула на летището в столицата се е срутила, което го прави неоперативно.
Китайски спасителен екип пристигна в Янгон и ще пътува с автобуси до засегнатите райони. Индия, Русия, Малайзия и Сингапур също изпратиха самолети с хуманитарна помощ.
Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН) заяви, че ще подкрепи Мианмар с хуманитарна помощ. Южна Корея обеща 2 милиона долара помощ чрез международни организации, а Китай обяви пакет от 13,77 милиона долара, включително палатки, одеяла и медицински комплекти. Вашингтон също заяви готовност да предостави известна помощ, въпреки напрежението с военния режим.
В засегнатите райони на Мианмар, особено около Мандалай и хълмовете на Шан, местните жители продължават да търсят свои близки.
Спасителите в Мандалай се сблъскват с недостиг на оборудване, превозни средства и достатъчно персонал. В Банкок, където разрушенията също са значителни, спасителните екипи използват багери, дронове и обучени кучета, за да открият затрупаните в срутения небостъргач в строеж. Заместник министър-председателят на Тайланд, Анутин Чарнвиракул, заяви, че всички възможни ресурси се използват за издирване на оцелели.
Според местните власти в Банкок около 5000 сгради може да са пострадали от труса. Тайландски инженери оценяват щетите и предприемат мерки за осигуряване на опасните сгради. В Мианмар обаче, където бедствието се е случило на фона на война и политическа нестабилност, мащабът на разрушенията и липсата на координиран отговор заплашват да превърнат трагедията в още по-голяма хуманитарна катастрофа.