Гърция „сериозно пренебрегва” задълженията си по външната граница на Шенген, което може да се превърне в повод за налагане на нов граничен контрол от други страни членки, ако не разреши проблемите в рамките на три месеца, съобщават Ройтерс и „Франс прес”.

Проектодокладът заключава, че Гърция сериозно пренебрегва задълженията си и че има сериозни недостатъци по отношение на външния граничен контрол, които трябва да бъдат преодолени...от гръцките власти, заяви на брифинг вицепрезидентът на Комисията Валдис Домбровскис.

Комисията заключи, че удължаването на временния граничен контрол с до две години е ключова стъпка. Преди няколко дни вътрешните министри на ЕС поискаха от ЕК да прегледа възможността за удължаване на контрола до 2 години.

Оценката на Комисията за Гърция показва още, че властите са се провалили при регистрирането, проверката и вземането на отпечатъци от новопристигналите мигранти през ноември 2015 година.

Ако Гърция не разреши проблемите до три месеца, други държави в Шенген могат временно да затворят границите си.

Създаденият през месец октомври 2013 г. механизъм за оценка на Шенген предвижда възможност да се извършва проверка на прилагането на шенгенските правила посредством проверки за наблюдение в дадена държава членка. Тези проверки се осъществяват от екипи, ръководени от Комисията, с участието на експерти от държавите членки и Frontex. Проектодокладът за оценка на Гърция по Шенген беше изготвен съвместно от експерти от държавите членки и от представители на Комисията. Като следваща стъпка той ще бъде изпратен на Комитета за оценка по Шенген за изразяване на становище. След това докладът ще бъде приет от Комисията чрез акт за изпълнение.

Ако искаме да запазим вътрешното си пространство на свободно движение, трябва по-добре да управляваме външните си граници. Това означава, че ще спасим Шенген единствено ако прилагаме правилата на Шенген. Комисията постоянно следи за изпълнението на шенгенските правила във всички държави членки от Шенгенското пространство. В проектодоклада за оценка на Гърция по Шенген се анализира управлението на външните граници въз основа на информация от посещение за оценка на експерти от държавите членки и експерти на Комисията в Гърция през месец ноември”, заяви комисарят по въпросите на миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос.

„Докладът показва, че са налице сериозни недостатъци при управлението на външната граница на Гърция. Знаем, че междувременно Гърция предприе мерки за подобряване на ситуацията и за спазване на правилата на Шенген. Необходими са съществени подобрения, за да се гарантират правилното приемане, регистрация, преместване или връщане на мигранти и да се осигури отново нормалното функциониране на Шенгенското пространство, без контрол по вътрешните граници. Това е нашата крайна обща цел”, поясни той.

Проектодокладът, който не е публично достояние, се основава на внезапни проверки на място на гръцко-турската сухопътна граница и на островите Хиос и Самос. Тези проверки са проведени в периода от 10 до 13 ноември 2015 г. В доклада се разглеждат присъствието на полицейски служители и служители на бреговата охрана на проверяваните обекти, ефикасността при процеса на идентификация и регистрация, наблюдението на морските граници и сътрудничеството със съседните държави.

Като се отчита фактът, че гръцките власти са подложени на натиск, в доклада се констатира, че установяването на самоличността и регистрацията на нелегалните мигранти не се осъществяват ефективно, пръстовите отпечатъци не се въвеждат регулярно в системата и документите за пътуване не се проверяват системно за автентичност или в основните бази данни, свързани със сигурността, като тези на ШИС, Интерпол и националните бази данни.

Въз основа на това в проектодоклада се прави заключението, че Гърция сериозно пренебрегва задълженията си и че са налице сериозни недостатъци при осъществяването на граничния контрол на външните граници, които трябва да бъдат преодолени и с които гръцките власти трябва да се справят.