Много от препоръките, отправени в миналогодишния мониторингов доклад на Европейската комисия, остават в сила.
Това става ясно от черновата на доклада на ЕК за България, който официално ще бъде представен в сряда, съобщава кореспондентът на БТА в Брюксел.
Разкрива се, че Комисията възприема положително идеята България да бъде подпомогната от европейски експерти в реформата на правосъдието.
В доклада си Комисията за пореден път обаче отчита бавен напредък по разследванията на случаи на корупция по високите етажи на властта и колебливата реакция, съпътствала събитията около Софийския градски съд, които подкопават доверието на обществото във възможностите за възтържествуване на правосъдието.
ЕК счита за необходимо да бъдат взети мерки освен за корупцията на високо равнище както и в държавната администрация, така и срещу корупцията на ниски нива в МВР.
Комисията определя като окуражаващ факта, че мнозина съдии са говорили открито в подкрепа на съдебната реформа. Според Комисията това е "здравословен признак" за появата на нова култура сред магистратите.
Комисията изразява очакването нашата страна да покаже последователни резултати с влезли в сила присъди по дела, свързани с тежката организирана престъпност. ЕК препоръчва тази година нашата страна да продължи с реформите в съда и прокуратурата, както и да следи движението на делата срещу тежката организирана престъпност и изпълняването на присъдите.
Изразено е очакването да се подобри системата за случайно разпределение на делата по начин, който да не предизвиква съмнения и който може да бъде следен от ВСС. ЕК препоръчва ВСС да докаже, че взима решенията си за назначения в системата прозрачно, по ясни изисквания за качествата на назначаваните.
Комисията отбелязва, че се запазва необходимостта от промени в Наказателния кодекс и в Наказателно-процесуалния закон, както и че правителството вече е предприело най-спешните мерки.
Препоръчва се да бъдат приети законови изменения, които да осигурят действието на комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Според Брюксел трябва да има повече отчетност на главния прокурор, като ЕК критикува липсата на цялостни разследвания и достатъчна отчетност на отделните прокурори. ЕК отчита, че специализираните съд и прокуратура вече показват резултати, но се отбелязва, че са необходими повече присъди.
Приетите стратегии за реформа на съдебната власт и за борбата с корупцията, както и промените в конституцията са коментирани в положителна светлина. Отчетени са положително инициативите на правителството за пресичане на корупцията в администрацията, както и действията за подобряване на системата за случайно разпределение на делата.
В документа се посочва още, че миналата година страната ни е предприела важни стъпки, с които да постави въпроса с реформите напред в дневния си ред, след като по-рано политическата нестабилност допринесе за забавянето на процеса.Брюксел смята, че стратегиите за съдебна реформа и за борба с корупцията са добра основа за действие. През настоящата година предизвикателство ще бъде приложението на стратегиите и постигането на резултати, се посочва още в проектодокумента.
Като важна стъпка към реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС) определя ЕК приетите конституционните изменения, макар и променени спрямо първоначалния им вид. Комисията изразява очакването всички конституционни промени да бъдат отразени в бъдещото законодателство. Изразено е очакването стратегията за борба с корупцията да бъде гласувана от Народното събрание.
Отчитат се постижения в управлението на съдебната система със започнатите промени във ВСС и в Инспектората към Съвета. Комисията препоръчва преоценка на натовареността на съдилищата в страната, за да бъде постигнато по-добро качество на тяхната работа. Брюксел очаква ясен график за въвеждането на електронното правосъдие, както и за пристъпването към дисциплинарни мерки за работещите в съдебната система по ясни и обективни показатели. Настоява се за оценка на дисциплинарната практика на ВСС от 2012 г. насам.