Бунт в Държавния департамент на САЩ, съобщава Ройтерс, позовавайки се на правителствени документи.
Група от около дузина официални представители на департамента предприе необичаен ход. Те официално обвиниха държавния секретар Рекс Тилърсън в нарушаване на федерален закон, който спира чуждестранни войски да набират деца на военна служба.
В поверителния "дисидентски" меморандум се казва, че Тилърсън е нарушил закон, който предотвратява оказване на военна помощ на страни, които привличат деца в армията (Child Soldiers Prevention Act). Решението му от юни включва изваждане на Ирак, Мианмар и Афганистан от американски списък на държави, които използват деца в армията. И това е направено, въпреки че департаментът публично признава, че в тези държави се вземат деца на военна служба.
Изваждането на страните от списъка означава, че Вашингтон по-лесно може да предоставя военна помощ. Ирак и Афганистан са близки съюзници в борбата срещу тероризма, докато Мианмар е съюзник на САЩ заради влиянието на Китай в Югоизточна Азия.
Документите също показват, че решението на Тилърсън е в противоречие с единодушна препоръка на ръководители на регионалните бюра към департамента, които контролират посолствата на САЩ в Близкия изток и Азия, както и на дипломатите в Афганистан и Пакистан, адвокати и отдела за човешки права.
Меморандумът е от 28 юли.
През юни Ройтерс информира, че Тилърсън е пренебрегнал вътрешни препоръки за Ирак, Мианмар и Афганистан.
Новите документи пък разкриват мащаба на опозицията в Държавния департамент, включително рядкото използване на известния като "дисидентски канал", който позволява на официални представители да изразяват възраженията си срещу политики без страх от ответни мерки.
Документите също показват продължаващото напрежение между дипломатите и Тилърсън, който се опитва да прокара политиката на президента Доналд Тръмп "Америка преди всичко".
Законът за децата в армията е прокаран през 2008 г. В момента са санкционирани Демократична република Конго, Нигерия, Сомалия, Южен Судан, Мали, Судан, Сирия и Йемен. Не се позволява набирането на деца под 18-годишна възраст.
В писмен отговор на меморандума от 1 септември съветник на Тилърсън признава, че в горепосочените три държави се използват деца в армията.
halo
на 21.11.2017 в 15:37:36 #2Това прилича на ФЕЙК новина, по-добре да четем оригинала в Ройтерс.
hmmm
на 21.11.2017 в 12:10:06 #1https://www.youtube.com/watch?v=68GbzIkYdc8