Томас Фридман пише редовно в New York Times за това как не можеш да заблудиш, измамиш или да изиграеш Майката Природа. Ами същата логика важи за историята и географията. Въпреки че заглавията в момента са фокусирани върху движението Black Lives Matter и продължаващата пандемия COVID, се извършва геополитическа грешка с историческо значение: президентът Доналд Тръмп изтласква Германия от Съединените щати.
Бившите държавни секретари Дийн Ачисън и Джордж Маршал се обръщат в гробовете си. Хенри Кисинджър, Мерлин в баланса на силите в международните отношения, вероятно е в пълно отчаяние и не може да повярва на какво е свидетел, пише за RCW Едуард Голдбърг от Нюйоркския университетски център по глобални въпроси.
Германия е не само четвъртата по големина икономика в света; това е индустриалният и финансов двигател на Европейския съюз. Освен това, със своите търговски връзки с останалите 25 членки на Европейския съюз, нейната икономическа тежест значително се усилва. Германия наистина е лидер в Европа, а Европа е най-големият търговски партньор на Америка. През 2018 г. Европейският съюз представлява 22,4% от общата търговия в САЩ.
В нашия глобализиран свят, където националният суверенитет все още е ключов, но където пазарната сила се брои както никога досега, европейско-американските отношения са от решаващо значение за позицията на САЩ в света. Поради експлозивния растеж на световната икономика, БВП на Съединените щати премина от 36% от общия обем в света през 1969 г. до едва 15,2% днес. Съчетаните икономически отношения между САЩ и ЕС (ключ към Западния съюз) по принцип трябва драматично да увеличат икономическата мощ и влиянието на Съединените щати.
Този мултиплициращ ефект на икономическата мощ се изгражда не само върху ежедневните търговски потоци, но и върху инвестициите. Европейският съюз и Съединените щати се радват на най-интегрираните икономически отношения в света. САЩ и инвеститори в ЕС заедно инвестираха взаимно приблизително 5,8 трилиона долара директно в икономиките на страните си през 2018 г. Преките чуждестранни инвестиции на САЩ в Европейския съюз възлизат на 3,27 трилиона долара през 2018 г., докато ПЧИ на ЕС в САЩ бяха на стойност 2,6 трилиона долара през тази година. За САЩ този брой е 3 пъти по-висок от това, което инвестира в Азия. За ЕС е почти 8 пъти по-повече от сумата, която инвестира в Индия и Китай заедно.
Това, което трябва да превърне тази мощна сила в един икономически блок, е споделена културна перспектива, която съществува в малко други суверенни икономически отношения. Тази обща основа се базира на вярата в свободните общества, защитени от върховенството на закона, правно защитените права на собственост и правата на интелектуална собственост, както и на силната подкрепа за частно предприемачество, конкуренция и иновации.
В свят, в който Тръмп вижда Китай като конкурент в стил "студена война" и където Русия последователно опитва да върне международните отношения към игра на баланс на силите от 19 век, какво рационално има в това да се изтласква Германия по-далеч от САЩ и по-близо до Русия или Китай?
Големите стратези след Втората световна война - независимо дали Робърт Шуман, бащата на ЕС, или Джордж Маршал и Дийн Ачисън в Съединените щати с техните концепции за плана на Маршал и НАТО, инстинктивно знаеха колко важно е да се запази Германия обвързана със Запада. Едно от ключовите постижения както на Европейската общност за въглища и стомана, ранният предшественик на Европейския съюз, така и на НАТО, бе осигуряването на икономическата мощ на Германия за Запада. Тя се основаваше на това, което по онова време беше труден компромис за голяма част от Европа: В замяна на икономическата обвързаност, победена Германия ще бъде призната за равностоен партньор.
Но това беше преди 70 години и днес една американска администрация, която не познава историята, вижда света по различен начин. За Германия не би било нещо страшно ново да измести погледа си на изток. Малко след франко-пруската война от 1871 г. Бисмарк адаптира своята политика за презастраховане (Rückversicherungspolitik). За да попречи на Русия да влезе в съюз с Франция, той предложи фактическата подкрепа на Германия за руските геополитически претенции в Босфора и Дарданелите, като осигури достъп на Русия до Средиземноморието.
Бисмарк също говореше за това, че Германия е като клатеща се кукла с тежести отдолу, която може да се движи на изток или на запад. За щастие, за момента Ангела Меркел, израснала с ужасите на изток, е канцлер на Германия. Но мандатът на Меркел приключва през октомври 2021 г.
Както посочи Робърт Д. Каплан в интервю за CAPX от 5 декември 2019 г., преглед на британската външна политика:
"Това поставя Германия като най-успешната от основните сили в континентална Европа и оставя Европа в ръцете на Германия - когато следващото поколение немски лидери може да няма мъдростта на Кол, Шмид, Аденауер и дори Меркел, които имаха дълбоки познания за Втората световна война и спомени за Студената война - мисля, че това поставя Великобритания на милостта на една много неорганизирана, по-малко обединена Европа, над която Русия и Китай ще се борят за влияние".
"Не бих се учудил, ако по протежение на пътя Германия се наклони повече в посока към Москва, защото това е пътят на най-малкото съпротивление: вземете "Северен поток-2" от Русия, има неформален германо-руски съюз. Това е страхът - не го предричам, това е просто страх."
Веднага след като Мао пое контрола над Китай, републиканците последователно задават въпроса: Кой загуби Китай? Ако сега възникне въпросът за Германия, ще бъде много лесно да се отговори: Лидер, който игнорира историята и географията, глупаво изгуби Германия.
chafeto
на 04.07.2020 в 11:16:23 #458eng Половината, Пишманов, половината Либия. Според плановете трябваше цялата да е на "Мюсюлмански братя". Плюс 100 милионен Египет. Ама египетския генералитет осуети бляновете на твоя Ердо да бащица на всички сунити. Колкото до разложението, май то започна да се измества другаде. Но всяко нещо по реда си.
58eng
на 03.07.2020 в 23:58:34 #3Не лъжи бе,кир.Либия ли ,а? Остана ли някой от пиянките там,че Ердо ви търси?
58eng
на 03.07.2020 в 17:12:46 #2Вече не е поробена,след разпада на СССР ,СИВ и изхвърляне на руските войски обратно в кочината. Проблемът не е Германия,а бедна и разлагаща се РФ.
Striker
на 03.07.2020 в 15:28:37 #1Следобедна статия с лев уклон, хахах! А защо не: “Да изгубиш Америка”, м? Или как поредица леви кнцлери, подлоги на Кремлин систематично подливат вода на отношенията си с Америка, за да се стигне до тук, а? Арее, у лево, не ядем доматите с колците))