Европейският парламент подкрепи замразяване на преговорите с Турция за еврочленство, съобщава "Франс прес".
Приетата от законодателния орган резолюция не е обвързваща правно.
Само 37 депутати отхвърлиха резолюцията, докато 479 законодатели я подкрепиха, 107 депутати се въздържаха.
В текста се споменава, че Европейският парламент е обезпокоен от критиките на президента Реджеп Ердоган по отношение на Лозанския договор.
ЕП обещава да преразгледа позицията си, когато "непропорционалните репресивни мерки" по време на извънредното положение в Турция бъдат отменени.
Според евродепутатите предприетите мерки след неуспешния опит за преврат на 15 юли "нарушават основните права и свободите, защитени от турската конституция".
"Турция е важен партньор на ЕС. Но партньорството, волята за сътрудничество трябва да бъдат двустранни (...) Турция не показва тази политическа воля, докато действията на правителството още повече отклоняват Турция от европейския й път", допълват депутатите.
Те поясниха, че въвеждането на смъртно наказание от турските власти би довело до официално спиране на преговорния процес, изтъквайки, че "категоричното отхвърляне на смъртното наказание е съществен елемент от присъединяването към ЕС".
Припомняме, по-рано тази седмица лидерите на двете най-големи групи в Европейския парламент призоваха ЕС да прекрати преговорите с Турция за еврочленство заради чистките след неуспешния опит за преврат.
Председателят на ПГ на Европейската народна партия Манфред Вебер и председателят на Групата на социалистите и демократите в ЕП Джани Питела призоваха ЕС да спре преговорите с Анкара.
Вчера президентът на Турция Реджеп Ердоган заяви, че гласуване в Европейския парламент дали ЕС да прекрати преговорите с Анкара за еврочленство "няма стойност в нашите очи".
Повече от 110 000 души в Турция, включително войници, университетски преподаватели, съдии, журналисти и кюрдски лидери, са уволнени, тъй като са обвинени, че са подкрепили опита за преврат през юли.
Турският президент предупреди многократно, че съюзът ще трябва да "живее с последствията", ако спре преговорите и че Анкара може да се присъедини към съюз на Русия и Китай.
Сред страните членки на ЕС Австрия и Люксембург призовават за спиране на преговорите с Анкара. Но Германия, Франция и повечето от държавите подкрепят продължаване на диалога.
Всички членки на съюза обаче предупредиха, че преговорите ще приключат, ако Турция върне смъртното наказание.
58eng
на 24.11.2016 в 21:52:36 #4Насе аз се досещам поне за една причина Турция да иска да е в ЕС-увеличаване на ислямскага инвазия.Да не говорим за търговията с останалите без двойни мита...газ...туризъм, но за опасността от лъжа-там вие сте спецове
Q99
на 24.11.2016 в 21:36:54 #3Хайде малко да мислим! В момента няма никаква причина Турция да иска да е част от ЕС и да бъде подконтролна на брюкселските бюрократи. Върти се просто някаква лъжа в пространството.
Justice for ALL
на 24.11.2016 в 20:45:53 #2Определено на тоя реигиозен лидер, Ердоган, някой трябва да му удари спирачките. Да не говорим, че Турция вообще не е държава, която дори географски е в Европа. За съжаление не дадоха на руснаците навремето да им бият шута за постоянно отвъд Босфора. Ердоган е опасен. Организира тоя фалшив преврат, за да се отърве от всички интелигентни опоненти - в армията и извън нея. Що за човек е този, който арестува всички преподаватели в университети и го обвинява в опит за преврат, само защото са интелигентни. Те са заплаха за него, понеже учат младите хора на наука и рационално мислене, а не на подчинение на Аллах. Това е проблемът за Ердоган, и той много тоталитарно го разреши. ЕС не трябва да му отстъпва вообще.
58eng
на 24.11.2016 в 19:50:50 #1Питай Профи,той последно я строи. Като го знам какъв е - до никаде не я е докарал