Докато икономическото развитие на Германия компенсира зависимостта й от руския газ и петрол, конфликтът с Москва я принуди да преразгледа политиката си на преход към възобновяеми източници. Германия се промени, коментира Le Monde. За няколко дни четвъртата по големина икономика в света направи равносметка на несъстоятелния характер на своята външна политика: след нахлуването в Украйна от руската армия е ясно, че търговската и икономическа взаимозависимост между държавите не са достатъчни, за да гарантират мир и сигурност. Това е посланието, изнесено от социалдемократическия канцлер Олаф Шолц, министрите на екологията и либералдемократите (FDP) от неговата коалиция, както и от християндемократите. Това е основен пробив в германското разбиране за ролята на страната на международната сцена. Икономически гигант благодарение на своя износ, но резервиран и преди всичко пацифистки геополитически актьор, Германия беше свикнала след края на Втората световна война да се възползва от мира и сигурността, до голяма степен гарантирани от другите.
Тя беше убедена, че страна, с която има стабилни търговски отношения, не може да изневери на доверието й. Зелените и социалдемократите защитаваха идеята, че най-добрият начин да се гарантира мир е да не се участва във войната и усилията за въоръжаване. Един вид избягване чрез икономиката и морала на най-мрачните тенденции на глобалната геополитика.Тази доктрина, наречена " Wandel durch Handel " ("промяна чрез търговия"), доминира във външната политика. Страната извлече голяма икономическа полза от два изключителни фактора през последните двадесет години: силният китайски апетит за автомобили и машини, произведени в Германия и изобилието от евтини руски въглеводороди, доставяни по тръбопровод.
Взаимозависимостта, както се повтаряше в бизнес средите, е нормален компонент на икономически модел, който е много отворен към външния свят.Всичко това беше пометено от бомбардировките на Киев и образите на украинци, борещи се за свободата си.Не без емоция, германските депутати отляво и отдясно най-привързани към Wandel durch Handel , направиха акт на разкаяние. Основните партии подкрепиха плана за укрепване на германската армия със 100 милиарда, финансиран с изключителен кредит, както и решението за увеличаване на бюджета за отбрана на Германия до 2% от БВП. Санкциите ще засегнат икономиката и нейните основи. Това обръщане на приоритетите на Германия несъмнено ще доведе до преразглеждане на нейната зависимост от износа за Китай. Работодателите сами го признават: икономическият обмен вече не може да бъде независим от геополитиката.
rosstrollnadzor
на 03.03.2022 в 14:45:00 #1Ох на батя, блядската паплач на къф седнА... Малко над 60% от износът и вносът им са с ЕС. Там къде ядеш не сери. Кучетата са по чистоплътни от тех! Денацификация в Европа ще правят. И повличат чайниците с тех да денацифицират икономически. Си дзи ще привика главният денацификатор да му обяснява на червенот килимче новата икономическа логика на света в детайлите й...