Московчани се наредиха на опашка, за да отдадат почитта си към Михаил Горбачов, бившият съветски лидер, който спечели възхищението на Запада заради реформите си и който живя достатъчно дълго, за да види как ръководството на Русия отменя голяма част от тях, съобщава "Ройтерс".

Горбачов, който почина във вторник на 91-годишна възраст, беше погребан без държавни почести и без присъствието на президента Владимир Путин.

Той обаче получи публично изпращане, като властите позволиха на руснаците да видят ковчега му във внушителната Колонна зала на Дома на Съюзите, в близост до Кремъл, където са проведени погребалните церемонии и на предишни съветски лидери.

Носачите издигнаха дървения ковчег на Горбачов, покрит с руското знаме, и го поставиха в центъра на залата, където като фон тихо звучеше меланхолична музика от филма "Списъкът на Шиндлер".

Путин отказа държавно погребение на Горбачов

Путин отказа държавно погребение на Горбачов

Той няма да присъства и на прощалната церемония

Не беше изненадващо, че Путин, дългогодишен офицер от разузнаването на КГБ, който нарече разпадането на Съветския съюз "геополитическа катастрофа", отказа на Горбачов пълни държавни почести и заяви, че графикът му не му позволява да присъства на погребението.

Руският президент обаче отдаде почитта си сам на Горбачов в четвъртък и Кремъл съобщи, че церемонията на Горбачов ще има "елементи" на държавно погребение и че държавата помага за организирането й.

Путин няма да присъства на погребението на Горбачов

Путин няма да присъства на погребението на Горбачов

Поради ограничения в графика

Решението на Горбачов да остави страните от следвоенния съветски комунистически блок да вървят по своя път, а Източна и Западна Германия да се обединят отново, помогна за възраждането на националистически движения в 15-те съветски републики, които той беше безсилен да потуши.

На Путин му бяха необходими повече от 15 часа след смъртта на Горбачов, за да публикува сдържано съболезнователно съобщение, в което се казва, че Горбачов е имал "огромно влияние върху хода на световната история" и "дълбоко е разбирал, че са необходими реформи", за да се справят с проблемите на Съветския съюз през 1980-те години.