Иран е започнал да зарежда с гориво първия в страната ядрен реактор в Бушер.

Привеждането в действие на реактора и подготовката му става с помощта на Русия.

Сторителството на АЕЦ-ца започва през 1975 година - първоначално от германски специалисти, а след това дълго време беше дострояван с руска помощ.

Според официалното съобщение, разпространено от иранската държавна телевизия, руските и иранските инженери са започнали да зареждат с гориво енергоблока още през август, когато се е състоял физическият пуск на централата.
Работата обаче е била спряна заради технически проблеми.

Съветът за сигурност на ООН с гласа на Русия въведе, а след това три пъти ожесточи санкциите срещу Техеран именно заради продължаването на иранската ядрена програма.
Въпреки това Русия се обвърза да доставя за нуждите на централата уран и да приема и преработва ядрените отпадъци.

Самите санкции не трогнаха иранските власти, които настояват, че програмата на страната има само мирни цели и е предназначена да подсигури страната с необходимата й енергия за граждански цели.

Самите санкции на ООН не засягат пряко АЕЦ "Бушер" и според специалисти обектът, докато е под руско наблюдение и управление, е малко вероятно да бъде източник на разпространение на ядрени материали и технологии. Нивото на обогатяване на уран, което се използва в Бушер е 3.5%, доколкото за урна, използван за оръжейни цели, обогатяването е нужно да е на 90%.