Консервативното правителство на Гърция иззе от училищата учебник по история за шести клас, който разчупваше преподаваните обикновено националистически клишета. Това стана след изказано недоволство на православната църква и крайнодесни политици, че в учебника се омаловажава ролята на православното духовенство в борбата за независимост на Гърция. Освен това учебникът бил протурски и непатриотичен.

Новият учебник обаче имаше подкрепата на повечето историци в страната заради новаторския си подход.

Преди преизбирането си за премиер, Костас Караманлис - лидер на дясноцентристката партия Нова демокрация, не отстъпваше под натиска на критиците, като се съгласи единствено да бъдат внесени някои промени в учебника в най-оспорваните му глави. Но откакто Караманлис разполага само с малко мнозинство в парламента, той е принуден да се съобразява повече с крайната десница.

Според местни медии, в ревизираното издание ще има уточнение "кипърски проблем", вместо използваното в оригинала определение "кипърски въпрос". Бащата на турската нация Мустафа Кемал Ататюрк ще бъде описан като лидер на "националната борба" на Турция, а не на "борбата за свобода", както е в първоначалната версия.

Министърът на образованието обяви, че до изготвянето на новия учебник, учениците ще учат по досегашния. Този стар учебник, на чиято подвързия има гравюра, показваща православни духовници, заплашени от саби, беше критикуван от историците заради архаичността си. В него се твърди, че "поробените гърци са страдали много от турците", но не споменава нищо за унищожаването от нацистите на 50 000 евреи в Солун.