Още много години трябва да се работи по неутрализирането на последиците от Чернобилската катастрофа. Това заяви ръководителят на администрацията на украинския президент Володимир Зеленски - Андрей Ермак.

Днес Украйна почете паметта на героите, участвали в ликвидирането на аварията в Чернобилската АЕЦ, която отне хиляди животи в бившия Съветски съюз и доведе до мащабно радиационно замърсяване в Европа. Паметта на ликвидаторите беше почетена и лично от държавния глава Зеленски.

"Украйна ще трябва да работи още много години по ликвидацията на последиците от Чернобилската катастрофа", написа Ермак в профила си във Фейсбук.

Той напомня, че през миналата година международните изпълнители довършиха новия саркофаг върху взривения реактор на централата - изграден върху стария, който вече изпускаше радиация. Сега предстои да приключи и демонтажът на нестабилните конструкции на старото покритие, да се обработят и се консервират всички радиоактивни останки.

Днес беше съобщено, че вече са потушени всички тлеещи огнища от големия горски пожар, избухнал в зоната на централата. Пламъците се бяха разпространили опасно близо до хранилищата с ядрени отпадъци.

На днешния ден преди 34 години се взриви Чернобилската АЕЦ "Ленин", на територията на бившия Съветски съюз - една от най-големите технологични катастрофи в историята. При изпитания на една от системите за сигурност в Чернобилската АЕЦ на 26 април 1986 г., в 01:23 ч. московско време, става експлозия в четвърти енергоблок.

Централата се намира на 15 км от украинския град Чернобил в Киевска област. Съветските власти мълчат за катастрофата. Първото съобщение за нея е излъчено едва на 28 април вечерта, след като в Европа са засечени анормално високи нива на радиоактивност.

Новият защитен саркофаг върху Чернобилската АЕЦ е 99% готов

Новият защитен саркофаг върху Чернобилската АЕЦ е 99% готов

Премина успешно 72-часови изпитания...

Радиоактивният облак от експлозията засяга и България, но Централният комитет на управляващата тогава Българска комунистическа партия решава да не информира населението за опасността. През следващите години у нас се наблюдава скок в честотата на онкологичните заболявания, и заболяванията на щитовидната жлеза.

26 април е обявен за Международен ден в памет на Чернобилската катастрофа. Това става с резолюция на Генералната асамблея на ООН от 8 декември 2016 г.

В документа се отбелязва: "Три десетилетия по-късно заради сериозните дългосрочни последици от бедствието в Чернобил, както и продължаващите нужди на засегнатите общности и територии и предлагаме на всички държави-членки, съответните агенции на системата на ООН и други международни организации, както и гражданското общество да отбележат този ден".

Взривът м Чернобилската АЕЦ напълно разрушава активната зона и цялата горна част на реактора, силно поврежда и машинната зала. Унищожени са всички бариери и системи за безопасност. Взривът и възникналия пожар са съпроводени с разпространение на огромна радиоактивност.

Всеки ден в околната среда попадат милиони кюри и този процес продължава до 6 май 1989 г., след което емисиите рязко намаляват.

Според доклад на "Грийнпиис", 13 европейски държави са засегнати от последиците на аварията. Радиоактивността, която носят със себе си заразените облаци от Чернобил, е установена не само в северните и южните части на Европа, но и в Канада, Япония и САЩ.

33 години от катастрофата в Чернобил

33 години от катастрофата в Чернобил

В Украйна почетоха жертвите…