Главният конструктор на китайската лунна програма, Ву Вейжън, обвини Съединените щати в активна намеса в опитите на Пекин да изгради международни партньорства в областта на космическите изследвания. В интервю за Ройтерс той подчерта, че Вашингтон възпрепятства сътрудничеството на Китай с европейски и други чуждестранни участници.
Ву заяви, че Китай провежда политика на "отворена космическа дипломация", включваща развиващи се и развити държави, като остава отворен за съвместни мисии до Луната. Той изтъкна Международната лунна изследователска станция (ILRS), съвместен проект с Русия, като модел за равноправно участие. Вече 17 държави и международни организации са се присъединили към инициативата, която цели изграждане на постоянна база на Луната до 2035 г.
Въпреки това, Ву подчерта, че ILRS има по-малко международни партньори в сравнение с водените от САЩ "Споразумения Артемида" - рамка за установяване на поведение в космоса, към която са се присъединили над 50 държави. Според него това се дължи на американска намеса, включително в отношенията с европейски страни, макар конкретни доказателства да не бяха представени.
Американско-китайската космическа дипломация е допълнително ограничена от поправката "Волф" от 2011 г., която забранява на НАСА сътрудничество с Китай без изрично одобрение.
Китайският проект Chang'e-6 наскоро пренесе полезни товари от Франция, Италия, Пакистан и Тайланд, демонстрирайки стремежа на Пекин към по-широка международна ангажираност. От ILRS подчертават, че тяхната инициатива е единствената, която дава еднакъв достъп на всички желаещи страни.
Китай също така планира да обучи пакистански астронавт за полет до своята космическа станция Tiangong през 2026 г. - първото включване на чужденец в мисията.
Междувременно Европейската космическа агенция (ESA), макар и участвала в мисията Chang"e-6, заяви, че няма да се включва в бъдещите мисии Chang"e-7 и 8 и вече не планира да изпраща свои астронавти до Tiangong, особено след началото на войната в Украйна и сътрудничеството на ILRS с Русия.
ВълкСчадъР
на 23.04.2025 в 19:41:34 #1Ах гиди тез хамериканци които не дават безплатни технологии на горките оризари , че да подбият цените