Джефри Фелтман, заместник генерален секретар на ООН по политическите дела, заяви, че по време на посещението си в Северна Корея през миналата седмица официалните представители на азиатската държава "не са предложили някакъв ангажимент" за разговори, информират световни агенции.
Фелтман вярва, че те трябва да обмислят дискусиите преди да отговорят.
"Времето ще покаже какъв ще бъде ефектът от нашите обсъждания, но аз мисля, че ние оставихме вратата открехната и горещо се надявам вратата за договорено решение да бъде широко отворена", каза той пред журналисти, след като разкри подробности за посещението си в КНДР пред Съвета за сигурност на ООН.
"Те се нуждаят от време да обмислят как да отговорят на нашето послание", поясни Фелтман и добави, че външният министър на КНДР ще запознае лидера Ким Чен-ун за визитата.
Междувременно държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън заяви, че Вашингтон е готов за директни преговори с КНДР, но без предварителни условия, съобщава Ройтерс.
Според агенцията това означава, че Вашингтон е готов да остави на заден план ключовото си искане Пхенян първо да се откаже от ядрения си арсенал.
"Нека просто се срещнем", каза Тилърсън в реч пред Атлантическия съвет в столицата на САЩ.
По-късно Белият дом излезе с двусмислено съобщение, от което не става ясно дали президентът Доналд Тръмп е одобрил речта на първия си дипломат.
"Позицията на президента за Северна Корея не се е променила. Северна Корея действа по опасен начин...действията на Северна Корея не са добри за никого и определено не са добри и за КНДР", отбеляза Белият дом.
Китай реагира на информацията и обяви, че приветства всички усилия за намаляване на напрежението и насърчаване на диалога за разрешаване на проблема.
Преди речта на Тилърсън Ким Чен-ун обеща страната му да увеличи ядрения си арсенал, докато награждаваше учени и официални лица, допринесли за развитието на ядрената и ракетна програма на КНДР.
Според Рекс Тилърсън САЩ са "готови за преговори по всяко време", но първо трябва да има "тих период" без ядрени и ракетни изпитания.
Но не всеки е готов за преговори.
Япония настоява за изпълнение на стратегия за натиск над КНДР чрез санкции, за да се откаже от ядрените си оръжия. Токио и Вашингтон са на "100%" съгласни по този въпрос, поясниха от японското правителство.