Неравенството в САЩ достигна опасно ниво заради "жестоките" мерки на президента Доналд Тръмп. Тази позиция изрази представител на ООН, цитиран от "Гардиън".

Тръмп целенасочено тласка милиони американци към финансов крах, по жесток начин ги лишава от храна и основна помощ, докато в същото време се раздава щедро и прави богатите супербогати, предупреди Филип Алстън, специалният докладчик на ООН за крайната бедност и правата на човека.

Той оправи унищожителна критика за днешното състояние на САЩ. Тръмп насочва страната към "драматична промяна на посоката", която възнаграждава богатите, докато в същото време наказва бедните с блокиране на достъпа до най-належащите нужди.

Това е систематична атака срещу социалната програма на САЩ, която подкопава социалната система. Щом започнете да пренебрегвате чувството за отговорност на правителството, вие бързо ставате жесток, каза той пред британската медия.

Алстън предупреди, че милиони американци са пред разорение.

Той подчерта, че ако купоните за храна и достъпът до "Медикейд" бъдат премахнати, ефектът върху хората, които живеят на ръба, ще бъде драстичен.

Запитан какво има предвид под "разорение", той отговори: "Крайно лишение от храна и почти без достъп до здравна грижа".

Алстън подготви окончателен доклад за проведеното от него разследване на бедността в САЩ, който е публикуван днес и ще бъде представен пред Съвета по човешките права на ООН в Женева в края на юни.

Откритията му се базират на обиколка през декември 2017 г. в едни от най-бедстващите региони на Америка - Лос Анджелис, Алабама, Западна Вирджиния и Пуерто Рико.

Алстън нарича САЩ "земя на ярки контрасти".

40 милиона американци живеят в бедност, от които повече от пет милиона в крайна бедност.

Симптомите на фрапиращото неравенство:

сега американците живеят по-кратък живот и по-често боледуват в сравнение с граждани на други богати демокрации;

увеличение на тропическите заболявания, които намират почва за разпространение в условия на бедност;

САЩ са държавата с най-висок процент на затворници в света;

нивата на регистрация на гласоподаватели са сред най-ниските в сравнение с другите индустриализирани държави - 64% в сравнение с 91% в Канада и Великобритания и 99% в Япония.

Представителят определи политиките на администрацията като "агресивно регресивни".

През 1980 г. САЩ и Европа са на едно ниво по отношение на неравенството - най-богатите притежават около 10% от националния доход. През 2017 г. в Европа най-богатите 1% държат 12% от националния доход, а в Америка същият елит е налапал 20%.