ООН е изправена пред недостиг от 100 трилиона долара в борбата срещу изменението на климата, неравенството, показва нов доклад, цитиран от "Ройтерс".
"Човечеството е на кръстопът. Повече от всякога всички заинтересовани страни трябва да си партнират, за да гарантират, че тази криза е началото на нова икономика за устойчиво развитие с просперитет за всички", коментира Шантал Лайн Карпентие, ръководител на конференцията на ООН за търговия и развитие в Офиса на генералния секретар в Ню Йорк.
Глобалните цели за борба с бедността, неравенството, несправедливостта и изменението на климата са изправени пред недостиг на финансиране от 100 трилиона долара и е вероятно да бъдат пропуснати, освен ако 10% от световната икономическа продукция не бъде насочена към целите на ООН всяка година до 2030 г., се казва в доклада.
Целите на ООН за устойчиво развитие поставят цели за всичко - от околната среда до здравето и равенството и имат подкрепата на всички държави-членки, но предлагането на финансиране от правителства, инвеститори, банки и компании за постигането им,постоянно не достига.
Затруднен допълнително от въздействието на пандемията коронавирус, годишният недостиг сега е до 10 трилиона долара годишно.
Добавянето на разходите за финансиране на глобалния преход към нисковъглеродна икономика за ограничаване на глобалното затопляне и общото финансиране до 2050 г. възлиза на 200-220 трилиона долара, се добавя в доклада.
Глобалният списък със задачи се занимава с въпроси като война, глад, деградация на земята, равенство между половете и климат.
Докато повече от 1,1 милиарда души са извадени от крайната бедност от 1990 г. насам, неуспехът да се ускорят усилията по глобалния списък рискува да подхрани конфликтите и кризите.
След бавен старт световната финансова индустрия е започнала да прави повече, като 9,5 трилиона долара са ангажирани до 2030 г. и рекордните 2,1 трилиона долара през 2020 г. Въпреки това има дисбаланси в начина, по който се инвестират парите, се казва в доклада.
Докато целите, свързани с изменението на климата, представляват 20% от недостига на финансиране, темата в момента привлича 44% от поетия капитал, се казва в доклада. Обратно, човешките, икономическите и социалните цели съставляват повече от половината от недостига на финансиране, но поемат само 32% от текущото финансиране.
"Финансовият сектор играе бързо разширяваща се роля във финансирането и прехода към устойчиво цифрово бъдеще", коментира Кетан Пател, председател на Force for Good и главен изпълнителен директор и съосновател на Greater Pacific Capital.
"Въпреки това, след по-малко от десет години, има спешна необходимост да се проучат още по-големи и по-радикални решения от тези, които се прилагат днес."
Сред другите водещи финансови компании, участващи в инициативата, са BlackRock (BLK.N), JPMorgan (JPM.N), Bridgewater Associates и Schroders (SDR.L), се казва в доклада.
chafeto
на 18.09.2021 в 16:49:37 #4ТT Неравенството не е проблем, обратното сочи към проблем. Неравенството е естествена последица от свободата - защото хората не са еднакви/равни. Всъщност всякакви опити за „изравняване“ на хората са свързани с инициирането на употребата на сила - чрез държавата. Държавата взима от Драган, за да даде на Стоян - под заплахата на насочения държавен пистолет. За това си има термин: грабеж (е, технически е изнудване). ********************************************************************************** Тук не става дума за равенство в пълния и буквален смисъл на думата. Не става дума и за някаква комунистическа или анархистка утопия. Тук става въпрос (написал съм го в долния си коментар), че едрият капитал, който става все по-крупен, постепенно поглъща по-дребния такъв и в един момент стигаме дотам, няма да има дребен и среден бизнес. Ще имаме няколко собственици и всички останали ще са им работници. Едни по-квалифицирани и добре платени, други по-бедни, но в крайна сметка всички стават наемни работници. С това съвсем отива по дяволите и понятитео "свободен пазар", което в пълния си смисъл така или иначе никога не е съществувало, а винаги е било само захаросани и напудрени приказки. За каква свобода говориш изобщо, когато една група хора изкупува целия останал свят? Давам ти веднага и един пример, накратко без да навлизам в детайли, искам просто да ти опиша схемата. Метрополитенът на Торонто иска да обнови изцяло остарелия си подвижен състав и обявява обществена поръчка. Поръчката е голяма, залогът е сериозен. Явяват се много компании с различни оферти. В един момент се явява човек на "Сименс мобилити" с едно куфарче и Сименс печели конкурса, въпреки, че офертата им далеч не е най-добрата. Това за куфарчето го разбирай само като условно понятие, такива крупни рушвети едва ли винаги са под формата на пари в брой, но както и да е. Следва доставка на мотриси с качество на пластмасите в интериора от ранга на "Метровагонмаш", както се изрази в един форум, човек, живеещ в Торонто и работещ в сферата. Качеството "Метровагонмаш" на пластмасите не било ппроблем, ако и цената е "Метровагонмаш", ама не е, тя си е "Сименс". Качество "Метровагонмаш с цена "Сименс", страхотно! Подобен скандал със Сименс имаше и при доставката на трамвайни мотриси "Конбино" за един от европейските градове. Това ли е неравенството, последтсвие от свободата? Имай предвид, че това е само върха на айсберга, просто там нещата се "разсмърдяха". П.П. Не ме разбирай криво, не съм толкова тъп, че да смятам, че общият работник трябва да получава еднакво възнаграждение с IT менуджъра или главния инеженер. Или пък, че този, който предпочита да лежи и да пърди, трябва да живее, като някой друг, който "гърби" от сутрин до вечер. Тук става дума всеки да получава заплащане, осигуряващо достойно съществуване. И за правото дори на дребна собственост. Колкото до ООН, споменал съм вече какво мисля.
chafeto
на 18.09.2021 в 16:15:11 #3За климата, много хора твърдят, чи изменията имат естествена цикличност и не са причинени от човека. До голяма степен съм съгласен, но не съвсем. Не можете да ме убедите, че маовото обезлесяване не оказва влияние. Всички знаем, че без гори ще изчене и голяма част от водата. Друг е въпроса, че и хората станаха прекалено много, като една част от населнието живее по начин, който е над ресурсните спосбности на земята, особено при тази численост. За неравенството... Каква борба бе хора? Причината за все по-голямото неравенство е окрупняването на едрия капитал, който все повече поглъща по-дребия такъв и става все по-крупен. Така на практика той не само, че става неконтролируем от съответните държавни власти, ами дори той ги контролира и определя състава им. Само си представете, че всички марки в портфолиото на компании като GM (примерно) изначално са били независими бизнеси. И в един момент какво се получава? В крайна сметка нещата отиват към няколко свръхбогато владелци, на които всички останали са им намени работници, "ратаи". Наистина ли някой вярва, че такава до голяма степен бутафорна структура като ООН може да се изправи срещу световния глобален капитал? И предполагам, се сещате, че ръководителите на ООН са контролрани и точно подбрани. "Интригата" тук е, че просто се търсят едни пари за усвояване. Големи пари. А неравенството на тоя фон ще става все по-голямо.
ТT
на 17.09.2021 в 22:25:44 #2Неравенството не е проблем, обратното сочи към проблем. Неравенството е естествена последица от свободата - защото хората не са еднакви/равни. Всъщност всякакви опити за „изравняване“ на хората са свързани с инициирането на употребата на сила - чрез държавата. Държавата взима от Драган, за да даде на Стоян - под заплахата на насочения държавен пистолет. За това си има термин: грабеж (е, технически е изнудване).
GolaVoda
на 17.09.2021 в 21:39:59 #1дрън дрън та пляс..