От 2 май САЩ отменят забрана за внасяне на съдебни искове в страната срещу чужди фирми, които работят в Куба, обяви държавният секретар Майк Помпео, цитиран от АП и "Ройтерс".
"Всеки човек или компания, които работят в Куба, трябва да обърнат внимание на това съобщение", каза Помпео на пресконференция.
Голямата политическа промяна може да засегне американски, европейски и канадски компании. Това решение също така е голям удар върху опитите на Куба да привлече повече чуждестранни инвестиции.
По-рано Европейският съюз се обяви против едностранните търговски мерки на САЩ срещу Куба. Брюксел е готов да защити европейските компании от тези действия и да приеме ответни мерки.
Администрацията на Доналд Тръмп отвори вратата за съдебни искове срещу чужди компании, които ползват американска собственост в Куба, конфискувана от Хавана след революцията през 1959 г.
Помпео обяви, че наложената през последните две десетилетия забрана няма да бъде подновена. Тя изтича на 2 май. Решението може да удари десетки канадски и европейски компании, които да бъдат принудени да платят десетки милиарди долари компенсации и лихви.
Държавният секретар поясни, че администрацията е принудена да действа, защото е осъзнала "реалността", че забраната, наложена от 1996 г., не е постигнала целта си да притисне Куба да приеме демократични реформи или да се откаже от износа на гнет в Западното полукълбо, особено във Венецуела.
Решението на Вашингтон дава на американците право да съдят компании, които действат в хотели, заводи за тютюн, фабрики за алкохол и други имоти, национализирани от Куба след идването на власт на Фидел Кастро. Ще позволи съдебни искове на кубинци, които са станали американски граждани години, след като имуществото им е иззето от кубинското правителство.
Към момента има около 6000 иска, които са определени от правосъдното министерство като основателни. Исканията общо са на стойност 8 милиарда долара.