Спадът на цената на електрическите автомобили и на соларните панели може да спре ръста на търсене на петрол и въглища по света от 2020 година.
Това става ясно от нов доклад на института "Грантъм" при Лондонския университетски колеж, цитиран от "Гардиън".
Сценарий, при който се включват последните прогнози за намаляване на цената на зелените технологии, както и обещанията на държавите да намалят въглеродните емисии, разкрива, че соларната енергия и електрическите автомобили "ще променят играта".
Изкопаемите горива могат да изгубят 10% от пазарния си дял за сметка на соларните панели и "чистите" автомобили в рамките на десетилетие, се пояснява в проучването.
Достатъчни са само 10% загуба на пазарен дял, за да има срив във въгледобивната индустрия в САЩ, докато в Европа петте основни комунални услуги са изгубили 100 милиарда евро между 2008 и 2013 г., тъй като не са подготвени за 8% увеличение на възобновяемите източници, се посочва в доклада.
Големите енергийни компании сериозно подценяват прехода към възобновяеми източници, тъй като се придържат към "обикновените" сценарии, според които се очаква ръст на потреблението на изкопаеми горива.
Появата на технологии като принтирани фотоволтаици може да доведе до намаляване на цената.
Цената на слънчевата енергия е паднала с 85% за 7 години. Според прогнозите в доклада панелите могат да доставят 23% от необходимата енергия по света от 2040 година и 29% от 2050 година, като през този период ще се спре използването на въглища, а природният газ ще заема само 1% от пазарния дял.
35% от автомобилите по света до 2035 година ще бъдат електрически, а до 2050 година 2/3.