Ако Гърция не си охранява по-добре границата с Турция, външната граница на ЕС ще се премести към Централна Европа.
Това предупреди външният министър на Австрия Йохана Микл-Лейтнер преди срещата на вътрешните министри на ЕС, цитирана от „Франс прес”.
От седмици Виена призовава Гърция да направи повече за подсилване на морската си граница с Турция – основен маршрут за навлезлите повече от 1 милион мигранти в ЕС през изминалата година.
Гърция трябва да подсили ресурсите си и да приеме помощ, изтъкна Лейтнер преди срещата на министрите в Амстердам.
Мит е, че гръцко-турската граница не може да бъде защитена. Гръцките Военноморските сили имат достатъчно възможности за подсигуряване на тази граница – едни от най-големите ВМС в Европа. Ако не успеем да подсигурим външната граница на Европа, това е гръцко-турската граница, външната граница на Европа ще се премести към Централна Европа, предупреди тя.
В последните седмици Лейтнер предупреждава, че Атина може да бъде „временно изключена” от Шенген с цел оказване на натиск върху Гърция да засили външните си граници.
Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос, бивш гръцки външен министър, каза пред журналисти при пристигането си в Амстердам, че не е предлагано обсъждане дали Гърция да бъде извадена от Шенген.
„Очевидно е, че граничните страни членки трябва да работят повече и ние сме тук, за да ги подкрепим по-добре да си свършат работата”, поясни той.
Вътрешните министри на страните членки ще обсъдят засилване на контрола по външните граници на ЕС с цел спиране на потока от мигранти.
Според настоящите шенгенски правила наложеният от Германия временен граничен контрол ще изтече през май. Но различни информации показват, че Германия и други държави искат удължаване на този контрол до края на 2017 година. Освен Германия, Австрия, Дания, Франция, Норвегия и Швеция също върнаха граничния контрол.
Словения призовава страните членки на ЕС да предоставят „максимална помощ на македонските власти” чрез изпращане на гранична полиция и оборудване.
Вътрешните министри ще обсъдят предложение на Европейската комисия за промени в рамките на Фронтекс чрез създаване на нова европейска гранична служба и брегова охрана с по-голям мандат за интервенция в държави членки, ако не си вършат работата по опазването на границите.
Според предложението страна членка ще трябва да позволява разполагане на сили на нейна територия, ако Комисията реши, че е необходимо. Съответната държава също ще трябва да координира операциите си с новата гранична служба на ЕС.
Основните проблеми във връзка с мигрантската криза в ЕС са: 28-те страни членки на ЕС не съгласуваха механизъм за разселване на мигрантите. Само малки групи от мигранти са разселени в ЕС към момента – няколко държави от Централна и Източна Европа отказаха да приемат мигранти; Шенгенското споразумение за свободно придвижване е заплашено – Унгария вдигна огради по границите със Сърбия, Хърватия и Словения. Германия, Австрия, Дания, Швеция, Норвегия и Франция наложиха временен граничен контрол; Дъблинските регулации не действат ефективно. Страните повече не връщат мигрантите в първата страна от ЕС, в която са влезли; Не спира потокът от мигранти от Турция към ЕС – предимно сирийци; Процесът по разглеждането на молбите за убежище е муден и бежанските центрове са препълнени; Германия преосмисля политиката си на отворени врати заради нарастващите критики в Европа и специално заради нападенията срещу жени на Нова година в германския град Кьолн.