ДАЕШ („Ислямска държава”), която изгуби повече от половината територия, завоювана през 2014 година в Ирак, почти е изгубила всички приходи от трафик на петрол, съобщиха официални лица, цитирани от Ройтерс.

Групировката е принудена да намали заплатите на терористите, да наложи нови налози и да увеличи глобите при нарушаване на религиозния кодекс на „Ислямска държава”.

Екстремистката група е изгубила контрола над редица петролни находища и се опитва да продава складирания петрол с големи намаления, за да убеди шофьори на цистерни да го събират и извозват на фона на непрестанната заплаха от въздушни удари на водената от САЩ коалиция.

Освен събирането на данъци, откупи и търговия с антики, петролът е важен инструмент за финансиране на операциите на ДАЕШ. Преди групировката правеше милиони долари на месец от продажбата на петрол на Сирия и Иран или от създаването на импровизирани местни рафинерии.

Но настъпленията на иракското правителство и кюрдските сили, включително и шиитски милиции, оставиха екстремистите с частичен достъп до две от петте петролни находища в Ирак, като те само контролират едно.  Така според официални представители са спрени 90% от трафика на петрол. Преди организацията е продавала най-малко 50 цистерни с петрол на ден от две петролни полета южно от Мосул, но сега едва успява да продаде 5 цистерни.

В пиковете дни през втората половина на 2014 година ДАЕШ са правили близо 700 хиляди долара на ден от иракските полета.  Сега цената на една цистерна е намалена от 6 хиляди долара на 2 хиляди долара.

От иракското правителство обявиха, че екстремистите използват примитивни средства като водни помпи за напояване за извличането на петрол от находищата.