План на френския президент Еманюел Макрон като част от най-голямата приватизационна вълна във Франция от десетилетие е под заплаха. Опозиционни партии предприеха необичайна стъпка с призив да се организира референдум за продажбата на парижките летища, пише "Гардиън".

Държавният глава иска да продаде контролирания от държавата дял в Aéroports de Paris, операторът на летищата "Шарл дьо Гол" и "Орли", които се използват годишно от повече от 100 милиона пътници. Това е сред най-големите приватизационни операции във френската история, заедно с планове на Макрон да продаде дялове в националната лотария и енергийната група ENGIE.

Приватизирането на летищата в Париж е важна част от плановете на Макрон за модернизиране на френската икономика. Източник, близък до президента, коментира, че държавата не е най-квалифицираната да управлява летищата. Печалбата от продажбата - очаква се повече от 7 милиарда евро - ще бъде пренасочена към нов инвестиционен фонд за компании и технологии, а също така ще помогне за погасяване на националния дълг.

Но политически опоненти обвиняват Макрон в продажба на изключително важен източник и стратегическа държавна инфраструктура. Те подчертават, че с приватизирането на "Хийтроу" и железниците Великобритания е изправена пред потенциален кошмар.

В изключително необичаен ход във Франция се образува коалиция от партии, които традиционно са големи врагове. В групата влизат комунисти, леви, поддръжници на свободния пазар и други. Всички те са против приватизирането на летищата в Париж. Конституционният съвет на Франция разреши на опозицията да се възползва от въведения от бившия президент Никола Саркози механизъм през 2008 г., който позволява организиране на референдум. Ако съберат подписите на 10% от френските избиратели - 4,7 милиона души - в рамките на следващите девет месеца, ще бъде организиран национален референдум дали да се приватизират летищата.

В ход е надпревара за събирането на 4,7 милиона подписа. Най-малко 17 000 подписа трябва да бъдат събирани на ден, за да успее инициативата. Към 13 юни са събрани повече от 200 000 подписа.