Румъния и България все повече са изложени на натиск от Русия в Черно море, тъй като контролът над акваторията е ключов компонент от ревизионистката политика на Москва да затвърди силата си в Евразийския район.
Това отбелязва в доклад базираният във Вашингтон мозъчен тръст Център за анализ на европейската политика (CEPA), цитиран от румънския вестник Аdevarul.
В доклада „Надигане в Черно море: Стратегията на Русия в Югоизточна Европа” се подчертава, че стратегията на Кремъл в Черно море може да включва манипулиране на идеята за „Велика Румъния” с цел насърчаване на регионални спорове с Молдова и Украйна, подкрепяйки сепаратистки действия като тези на секеите (унгарска етническа група – б.р.) в Трансилвания. Също така чрез възпрепятстване на експлоатацията на ресурсите на Румъния в Черно море чрез юридически спор за териториалните води, към които Москва има претенции след анексирането на Крим.
В изготвения материал се пояснява, че Москва засилва натиска върху Румъния и България заради недостатъчната подкрепа на НАТО и САЩ в Черно море на фона на засилените позиции на Русия в региона след анексирането на Крим. Отбелязва се, че Русия държи редица бойни кораби, самолети и ракети „Искандер” в района на акваторията, докато нито една страна членка на НАТО не притежава ефективни военни възможности за противовъздушна отбрана. Отделно пактът има ограничено присъствие в Черно море, ЕС е доказал, че не може да гарантира безопасността в региона, докато американските интереси и влияние са намалели по време на двата мандата на президента Барак Обама.
В анализа се уточнява, че организациите за регионално сътрудничество в Черно море и редица други органи, свързани с НАТО са слаби и неефективни, докато Румъния и България нямат достатъчно военни възможности за сдържане на Москва. В допълнение операциите на НАТО в Черно море са ограничени от Конвенцията от Монтрьо, според която военните кораби на страни, които нямат излаз на морето, не могат да остават там повече от 21 дни.
В анализа се споменава, че при криза могат да бъдат ограничени връзките до пристанищата в Черно море и Дунав, съответно и до Централна Европа. Авторите са установили, че общо военноморските сили на България, Румъния, Украйна и Грузия не са достатъчни за отпор на флота на Русия, докато този на Турция също не може сам да се противопостави на руските ВМС.
Основният проблем на Румъния и България са слабите им военноморски сили. Румъния разчита само на няколко остарели фрегати, подкрепени от половин дузина корвети, изтъква се в доклада. Отделно Русия може да използва и невоенни стъпки за насърчаване на етническа, религиозна, териториална и политическа нестабилност в държавите, включително и социални протести. Москва също има инструменти за икономически натиск, включващи търговски ограничения, прекъсване доставки на енергийни ресурси и други.
Като важен факт се подчертава присъединяването на Крим към територията на Русия, което носи достъп до допълнителни стотици километри крайбрежна територия и достъп до най-важното пристанище в Черно море – Севастопол, но също така печели три пъти по-голяма от Крим морска територия.
Експанзията и модернизирането на руския Черноморски флот е един от приоритетите на Кремъл. Русия планира да увеличи присъствието си в Крим и да разположи нова военна инфраструктура в Абхазия до 2020 година, а също така да разположи ракетни установки по крайбрежието. Авторите на доклада смятат, че анексирането на Крим и конфликтът в Източна Украйна са предоставили възможности на специални сили и елитни части да участват в ограничена война.
Задачата на Русия, според анализа, не е само защита на южния фланг на Руската федерация, но също заплахи срещу незащитени съседи и блокиране на възможността Украйна, Молдова и Грузия евентуално да се присъединят към НАТО. Относно Румъния и България целта на Москва е да неутрализира източния фланг на НАТО и да предотврати разполагане на морски сили в региона, пояснява се още в доклада.
friend
на 12.02.2016 в 20:58:12 #10Дими, Забележи каква е границата в морето на страните, които се намират около него. Отвори някой карта и ще видиш. Даже мога да ти кажа, че при делимитацията България и Румъния въобще не са били поканени. Просто се събират Русия и Турция и си делят Черно море. Когато се дели тортата нали знаеш как се реже. Е погледни как е отрязана нашата торта (Черно море).
friend
на 12.02.2016 в 20:53:58 #9Пенчев ТЕЗИ ИДИОТИ И ПРЕДАТЕЛИ ПОСТАВИХА БЪЛГАРИЯ НА ПЪРВА ФРОНТОВА ЛИНИЯ СРЕЩУ НАШИТЕ БРАТЯ РУСНАЦИ -------------------------------------------------- България беше поставена на първа фронтова линия след 9 септември 1944г, когато изпратиха българската армия да се бие с германците и то в най-гадните участъци от фронта. Загинаха 32 500 души.
mоnkey
на 11.02.2016 в 18:03:28 #8Стингата от ком.2 не бива да говори за "Велика Русия" с главна буква : А бе прошляк. само Волен майкопродавеца има право да нарича Русия "Велика", защото му плащат с милиони рубли, а ти си жалък нещастен копейкаджия
Bez masca
на 11.02.2016 в 17:56:10 #7Мизиец, плещиш без да си помръднеш гънките в главата. Ако има такива де. Рублата само за такива като теб и за западните медии е вързана към котировките на петрола. Но реално вече не е. Нещата при тези нива на котировките отиват съвсем зле за най-големите петролни компании в света. И накрая ще спечелят тези, които имат къде да си държат петрола на склад.
imid
на 11.02.2016 в 16:33:01 #6Майк моляте кажи конкретно кога и къде Руската флотилия е притиснала Българската или Румънската ? В коментарите които си направил до сега се изливат само злоба и обиди ! пп Не си мисли че защитавам Русия ! Не съм холивудски супергерой а и тя може да се защити и сама !
Bez masca
на 11.02.2016 в 14:48:11 #5Аз пък не знам, и чувствам някой да ме притиска. Но Майкрофт и авторът на статията са буквално до стената притиснати.
Penchev
на 11.02.2016 в 14:38:02 #4В анализа се уточнява, че организациите за регионално сътрудничество в Черно море и редица други органи, свързани с НАТО са слаби и неефективни, докато Румъния и България нямат достатъчно военни възможности за сдържане на Москва. Това отбелязва в доклад базираният във Вашингтон мозъчен тръст Център за анализ на европейската политика (CEPA), цитиран от румънския вестник Аdevarul. ЕХ, ДОЛНИ АМЕРИКАНСКИ ИНТРИГАНТИ И ПРОВОКАТРИ ! ДА, НА ТЕЗИ БЕЗМОЗЪЧНИ И НЕКАДЪРНИ „ПАРТНЪОРИ „ /ДУПЕДАВЦИ / ОТ БЪЛГАРИЯ МОЖЕ ВСИЧКО ДА СЕ ЗАПОВЯДА ! ТЕЗИ ИДИОТИ И ПРЕДАТЕЛИ ПОСТАВИХА БЪЛГАРИЯ НА ПЪРВА ФРОНТОВА ЛИНИЯ СРЕЩУ НАШИТЕ БРАТЯ РУСНАЦИ!!!
nsmilitia
на 11.02.2016 в 14:36:51 #3Те винаги са си оказвали натиск. Този да не пише някакви глупости а САЩ да подарят адекватна и модерна военна техника на България както направиха с много други държави та да можем сами да се защитаваме. Не им искаме тяхното присъствие в Черно море което само нагнетява напрежението в региона. Не им искаме и подкрепата на НАТО чрез турция.
Legalen
на 11.02.2016 в 14:10:31 #2"Това отбелязва в доклад базираният във Вашингтон мозъчен тръст Център за анализ на европейската политика (CEPA), " --------------------------------------------------------------------------------------------------- 1.Майкрофт Холмс 2.Sting_5 3.SS 3 Поздрави и на тримата но все пак да уважим източника на информация! Та кога е дошло от задокеана нещо, което да не е 100% (не)вярно?
Sting_5
на 11.02.2016 в 12:25:13 #1...Авторите са установили, че общо военноморските сили на България, Румъния, Украйна и Грузия не са достатъчни за отпор на флота на Русия,... Тези "автори" направили ли са си труда да установят, че Украйна и Грузия все още не са впрегнали в каруцата на НАТО. А това означава, че поне законно при конфликт между Украйна и Грузия с Русия, България и Румъния нямат основание да се навират сами в шамарите.това не е препоръчително и за щатците, които по принцип нямат работа в Черно море, освен ако не са дошли на екскурзия.И ако са много загрижени за собствените си военноморски съдове не би било разумно да ги изпращат в Ч.море срещу Велика Русия.Те просто няма да разберат откъде им е дошло и защо корабите им почиват кротко и тихо в негостоприемното черно море.