След изстъпленията по време на Европейското по футбол, УЕФА заплаши отборите на Русия и Англия с изключване от турнира. Особено брутални са руските хулигани. По ирония на съдбата техни учители са английските им "колеги", посочва Дойче веле.

В руския интернет-портал за футболни хулигани Fanstyle.ru се появи анонимна информация на човек, който твърди, че е очевидец на изстъпленията на запалянковци във Франция. "Три часа преди мача имаше среща в един парк, бяхме около 250-300 души”, разказва той за събитията, разиграли се в събота в Марсилия. На тази среща присъствали всички: „Бездомните”, „Месото”, „Локомотивите”, „Биковете”. Това са прякорите на феновете на руските отбори „Зенит”, „Спартак”, „Локомотив” и „Динамо”.

След това групата се отправила към „площад с няколко ирландски кръчми и много британци”, се казва още в анонимната информация.

 Онова, което се случи преди и след срещата между Англия и Русия, предизвика възмущение в цял свят. Феновете на двата отбора се впуснаха в кървави улични битки, замеряйки се със столове и бутилки. Анонимният руски очевидец описва, че в „основната битка” край пристанището участвали 100 до 150 хулигани. Тази бройка потвърждават и от френската полиция. След мача някои от руските фенове подложиха англичаните на дива гонитба. Заради тези изстъпления УЕФА заплаши и двата отбора с изключване от първенството - в случай, че срамните сцени се повторят. На руския футболен съюз беше наложена и парична глоба в размер на 150 000 евро.


Много агресивни - и добре организирани

„Битката” била завършила с равен резултат, се казва в информацията на анонимния очевидец. Взети били обаче „множество трофеи”, тоест - британски знамена. Една снимка показва млади руснаци в Марсилия, които гордо позират с обърнати наопаки британски знамена. От надписа под снимката се разбира, че става дума за хулигани от Москва и Санкт Петербург. У дома тези мъже биха се били помежду си, но в чужбина руските хулигани се обединяват срещу чуждите.

По ирония на съдбата руските футболни хулигани са с английски корени. Руските футболните фенове започват да се организират за първи път през 1970-те години, а за образец им служат именно агитките на английските запалянковци. През 90-те години на миналия век възникват дори хулигански групировки, които носят английски имена, като например "Red-Blue Warriors".

Първоначално движението на футболните хулигани е концентрирано предимно в големи градове като Москва. В наши дни подобни групи има около повечето клубове. Точният им брой не е известен. Предполага се, че всяка група включва между 20 и 50 членове, които се събират редовно, за да се бият. Сраженията се провеждат обикновено в покрайнините на града или в някоя гора - по-далеч от хорските погледи.

„Руските запалянковци изтласкват останалите футболни фенове от първите места в класацията за хулиганско поведение”, написа още преди няколко години Дмитри Лекух, който добре познава структурите на биячите, тъй като навремето е бил член на хулиганска групировка. Според Лекух, „руснаците са по-добре организирани и по-дисциплинирани" от останалите футболни хулигани.

Колко силни и агресивни са футболните запалянковци в Русия, стана ясно през декември 2010, когато в самия център на Москва се събраха над 5 000 млади мъже, за да протестират срещу убийството на фен, загинал при сбиване. Накрая хулиганите атакуваха полицията и подгониха случайни минувачи, които, според тях, имали „неславянски” вид.

Също както и на Запад, сред руските футболни фенове има и немалко неонацисти, а според мнозина наблюдатели, руската хулиганска сцена е по-националистическа от английската, например.


"Добра работа, момчета!"

Някои политици от крайнолявото и крайнодясното пространство се опитват да се възползват от тези настроения. Британците „трябва да усетят силата на руския юмрук”, написа след сбиванията в Марсилия лявоекстремистки настроеният руски политик Едуард Лимонов. А Игор Лебедев, член на Изпълнителния комитет на Руския футболен съюз, дори похвали атаките на руските фенове. „Добра работа, момчета!”, написа той в Туитър и обяви, че виновна за ситуацията била френската полиция. 43-годишният Лебедев е заместник-председател на руската Дума и син на десния популист Владимир Жириновски. Неговата националистическа Либерално-демократична партия на Русия (ЛДПР) вече на няколко пъти се опитва да спечели футболните хулигани като избиратели.

Изстъпленията във Франция пораждат неприятни въпроси и относно Световното първенство през 2018 година, което ще се проведе именно в Русия. Множат се белезите, че руските власти се готвят да приложат по-сурови мерки срещу футболните хулигани. В началото на тази година беше заведено дело след едно сбиване в Москва. Няколко фенове бяха задържани, а жилищата им - претърсени. В Русия това се случва за първи път, написа в тази връзка онлайн-изданието Gazeta.ru и излезе с предположението, че в навечерието на Световното първенство през 2018 някои от руските хулигански групировки по всяка вероятност ще бъдат забранени.