Атакуването на паметници от колониалната ера в някои западни държави накара активисти в Русия и Украйна да се замислят как техните държави се отнасят към статуите от съветската ера, информира "Ройтерс".

Протестиращи събориха статуи в САЩ, Великобритания, Белгия и на други места по света през последните седмици в знак на солидарност с движението "Животът на чернокожите е от значение" срещу расизма и полицейския произвол.

Статуите на съветски лидери като Владимир Ленин и Йосиф Сталин предизвикаха полемика след разпадането на СССР през 1991 г. заради жестокостите по време на комунистическото управление.

Русия реши да запази на място много от статуите от съветския период, а други по-спорни премести в парк в Москва след 1991 г., период, когато много улици са преименувани и символите на комунистическия режим са премахнати. Сред преместените са статуи на Сталин и Феликс Дзержински, основател на болшевишката тайна полиция.

"Мисля, че събарянето на паметника на Дзержински беше едно от най-важните неща, които са се случвали в нашата страна", коментира Александра Поливанова, изследовател в Центъра за човешки права "Мемориал".

Но гробницата на основателя на Съветския съюз Ленин все още е пазена на Червения площад в Москва и хиляди статуи на Ленин остават непокътнати в Русия. Според Поливанова това означава, че процесът не е отишъл достатъчно далеч.

"Събитията от 1991 г. се оказаха незавършени. За съжаление престъпленията не бяха подобаващо заклеймени нито на държавно ниво, нито на ниво общество. Декомунизацията не се случи", смята експертът.

Украйна събори много повече съветски статуи в сравнение с Русия, особено от 2014 г., когато улични протести свалиха президента Виктор Янукович от власт.

Останалите тогава съветски паметници бяха атакувани, тъй като се свързваха с Янукович, който се опита да изгради по-близки отношения с Москва, припомня Владимир Вятрович, председател на Украинския институт за национална памет.

"Хората започнаха да обсъждат комунистическото минало, престъпленията на комунистическия режим и защо те никога не трябва да се повтарят. Особено по време на зимата на 2014 г. стотици паметници на Ленин бяха съборени като символи на всичко свързано със Съветския съюз", обясни той.

По-късно беше приет закон, който забрани комунистическите символи в Украйна.