Саудитска Арабия е екзекутирала рекордните 184 души миналата година, според правозащитната Amnesty International
В своя глобален преглед на 2019 г. на смъртното наказание, публикуван във вторник, Amnesty съобщи, че останалият свят отбеляза спад на смъртните присъди.
Рияд екзекутира 178 мъже и шест жени през 2019 г., малко над половината от които са чужди граждани. 149 смъртни присъди са били изпълнени там през 2018 година.
По-голямата част от тях са били за престъпления, свързани с наркотици и убийства.
В същото време обаче режимът в Рияд бе обвинен, че стои зад убийството на журналиста дисидент Джамал Кашоги. Той бе убит в посолството в Турция. Кралското семейство бе подложено на натиск, тъй като Кашоги е известен с критиките си към него.
Само 20 държави са отговорни за всички известни екзекуции в световен мащаб.
Иран и Китай заемат челните места в класацията, като точният брой във втората страна, остава държавна тайна. Броят на екзекуциите почти се удвои в Ирак, се добавя в доклада.
"Смъртното наказание е отвратително и нечовешко наказание и няма достоверни доказателства, че намалява престъпността повече от затвора", заяви Клеър Алгар, старши директор на Amnesty International за научни изследвания и политика. Голяма част от страните признават това и е окуражаващо да се види, че екзекуциите продължават да спадат по целия свят."
chafeto
на 21.04.2020 в 09:39:26 #458eng Челен опит,трябва да го приложим спрямо нашите комуняги.. ********************************************** Защо ли не съм изненадан, че пак те избива на "комуняги"... Просцесът явно е хронифицирал необратимо. Но пък явно ти е добре да намираш универсален отговор на всичко.
Самуил Хайденов
на 21.04.2020 в 04:52:56 #3Смъртното наказание е отвратително и нечовешко наказание и няма достоверни доказателства, че намалява престъпността повече от затвора За отвратително не знам, но в никакъв случай не е нечовешко. Даже напротив, по - хуманно е от колкото да държиш обвинените затворени за десетилетия в клетка. Също яма доказателства, че увеличава престъпността. Идеята не да се бори престъпност, а да не се отглеждат затворници с доживотни присъди за сметка на данъкоплатеца. Хем обвиненият си понася последствията, хем не страда толкова, хем пострадалите са доволни от това, хем никой не трябва да полага излишни грижи след делото. Какво му е лошото? Амнести интернашанъл не бяха ли същите, които ни убеждаваха, че не сме хора като не пускаме арабите да си влизат спокойно?
58eng
на 21.04.2020 в 04:46:34 #2Челен опит,трябва да го приложим спрямо нашите комуняги..
halo
на 21.04.2020 в 04:43:34 #1"Саудитска Арабия изпълни рекорден брой хора през 2019 година" ============================ Автор: news.bg, абе ти пиян ли си?
Това с изпълването ме впечатли...