Съветът за сигурност на Организацията на обединените нации призова враждуващите страни в Либия да сключат споразумение за прекратяване на огъня възможно най-скоро и да проправят пътя за прекратяване на продължителния конфликт в северноафриканската страна, съобщиха световните информационни агенции.
Съветът направи това изявление във вторник, след като в германската столица Берлин през уикенда беше проведена среща на върха за либийската криза, на която бе създадена военна комисия, която трябва да определи начини за прекратяването на военните действия.
Комисията се състои от петима членове от международно признатото национално правителство в Триполи и от бунтовническите милиционни групи, командвани от фелдмаршал Халифа Хафтар.
След месеци бойни действия, при които загинаха повече от 2000 души, беше прието примирието да влезе в сила на 12 януари, но скоро то беше игнорирано.
В неделя лидери от Турция, Русия, Египет, Франция, Италия, Великобритания и Съединените щати, както и Сарадж и Хафтар, присъстваха на подкрепяната от ООН среща в Берлин, за да помогнат за установяване на "постоянно" прекратяване на огъня между враждуващите страни.
Заключителното комюнике на еднодневната среща на върха призова всички заинтересовани страни в продължаващия конфликт да удвоят усилията си за трайно спиране на военни действия, деескалация и прекратяване на огъня.
Освен това участниците на срещата обещаха да не се намесват във вътрешните работи на Либия и нейния смъртоносен конфликт.
Турция наскоро постигна военно споразумение с либийското правителство да изпрати войски в северноафриканската страна и да помогне срещу атаките на Хафтар.
Страната, богата на петрол, потъна в хаос през 2011 година.
Правителството на Сарадж оттогава се опитва да установи ред.