Германският канцлер Олаф Шолц каза на Световния икономически форум (WEF) в сряда, че напрежението на границата между Украйна и Русия трябва да бъде преодоляно и териториалната цялост на Украйна трябва да бъде запазена.
"След години на нарастващо напрежение мълчанието не е разумен вариант", подчерта Шолц.
"Русия е наясно с нашата решимост. Надявам се, че също е наясно, че ползите от сътрудничеството са значително по-високи от цената на по-нататъшната конфронтация", добави той.
По-рано тази седмица Шолц отбеляза, че Германия може да спре проекта за газопровода "Северен поток 2", в случай че Русия атакува Украйна.
Германия участва в "интензивни преговори" с Русия по въпроса за Украйна от началото на януари, каза германският канцлер в сряда, пише "Анадолу". Ангажиментът на Берлин с Русия е част от неговия ангажимент към териториалната цялост на Украйна и мира в Европа, каза Шолц във виртуално обръщение към Световния икономически форум.
Шолц, който пое поста канцлер от Ангела Меркел през декември, каза, че първите му седмици на поста "спешно ни напомниха за критичното значение на международното сътрудничество, политическия обмен и диалога".
Въпреки непрекъснатия ангажимент на Германия с Русия, "все още е твърде рано да се каже дали сме деескалирали ситуацията, която Русия създаде чрез съсредоточаване на 100 000 войници по украинската граница".
"Ето защо говорим в редица различни формати за нашия ангажимент към териториалната цялост на Украйна и за ключов принцип на нашия общ европейски мирен ред - че границите не трябва да се местят със сила", каза Шолц.
"Германия зае тази позиция, защото силно вярва, че по-голямото глобално благо може да бъде осигурено само чрез международно сътрудничество и че мирът е най-важен наред с глобалното здраве", каза Шолц.
Говорейки за пандемията, германският лидер предупреди, че на света "няма да му останат достатъчно букви в гръцката азбука за нови варианти", ако не се приложи действително глобална кампания за ваксинация.
Шолц каза, че Германия е вторият по големина донор на COVAX, подкрепяната от ООН глобална инициатива за справедливо осигуряване на ваксини срещу коронавирус, и е "решена да достигне 70% от световното население" до средата на 2022 г.
Като настоящ председател на Г7, Германия "ще се съсредоточи върху подобряването на международната здравна инфраструктура, включително в страните от глобалния юг, но има нужда от партньори, особено в частния сектор".
Относно "изменението на климата, причинено от човека", той каза, че Германия иска да постигне "промяна на парадигмата в международната политика в областта на климата".
"Ето защо Европа реши да стане първият въглеродно-неутрален континент до 2050 г. Германия иска да постигне тази цел през 2045 г.", добави той.
"Това ни оставя с по-малко от 25 години, за да достигнем нетна нула, това монументална задача".
ivan-koichev
на 20.01.2022 в 09:44:00 #2"Защо те е толкова грижа точно за Украйна?" Защото идеите на комуниста интернационалист не са му липсващи. И аз бих го подкрепил ако живеехме в условията на соца, но сега сме кап и тези идеи ми станаха някак си чужди.
Опако
на 20.01.2022 в 01:01:15 #1Германците заявиха, че са съгласни да понасят икономически загуби, но ще защитават принципните си позиции, България може само да се поучи от това!