САЩ призоваха за решителни мерки срещу държавите, които нарушават Договора за неразпространение на ядреното оръжие, съобщи АФП.

Важно е да направим по-непривлекателно оттеглянето преди друга държава страна по договора да се изкуши от такъв курс, каза ръководителят на американската делегация Кристофър Форд пред представители на 188 държави, участващи в конференцията във Виена.

Пхенян обърна гръб на споразумението през 2003 година, а миналата година извърши ядрен опит.

Според Форд държавите, които се отказват от задълженията си по договора и от международните инспекции, трябва да бъдат държани отговорни.
Според него Международната агенция за атомна енергия трябва да има възможност да прекрати всякаква помощ и да изтегли предоставените материали или съоръжения.

Австрийският външен министър Урсула Пласник предложи да се създаде международна банка за ядрено гориво, като по този начин се заобиколи разработването на програми за мирни цели, които могат да послужат за производство на ядрено оръжие.

Срокът на Договора за неразпространение на ядреното оръжие бе удължен през 1995 година за неопределено време, като се преглежда на всеки пет години. Следващата такава среща е през 2010 година.

Договорът предвижда разоръжаване на държавите, които притежават ядрено оръжие, а страните, които не разполагат с такова, се ангажират да не се стремят към него.

Но експертите са единодушни, че документът не е пригоден към света днес, когато вторите се опитват да се сдобият с ядрено оръжие, като развиват енергийни програми за мирни цели в съгласие с условията по договора.

Техеран развива ядрената си програма, като се позовава на глава четвърта от договора, която дава право на всяка държава да разработва, произвежда и използва ядрена енергия за мирни цели.

Смята се, че девет държави разполагат с ядрено оръжие, от които Великобритания, Франция, Русия и САЩ са страни по договора, КНДР се оттегли, а Индия, Израел и Пакистан никога не са го подписвали.