Президентът на Украйна Виктор Юшченко смята, че като резултат от неговото обръщение към президента на Русия за преразглеждане на газовите споразумения, ще бъдат организирани веднага консултации по този въпрос.

"Аз се надявам, че моето обръщение ще бъде чуто и ще бъдат проведени веднага консултации така, че Украйна и Русия да посрещнат новите си задължения през 2010 година", заявява Юшченко на съвместна пресконференция с Михаил Саакшвили, който е на двудневна визита в Украйна.

В открито писмо до президента на Русия Дмитрий Медведев, публикувано и на официалния сайт на президентството, Юшченко критикува контракта, сключен с „Газпром" на 19 януари тази година. В изявлението му се посочва, че именно това е причина за дефицита в бюджета на украинската компания „Нафтогаз", който надвишава 4 милиарда долара.

Украинският президент предлага да променят газовите договори, така че да се избегнат проблеми с доставките на газ за Украйна, както и за транзита на гориво към Европа.

Припомняме, споразумението, подписано на 19 януари с "Газпром" всъщност сложи край на газовата криза от началото на годината, която остави Източна Европа без доставки. Споразумението бе подписано от премиерите на двете страни - Юлия Тимошенко и Владимир Путин.

От тогава периодично Русия или "Газпром" предупреждават, че Украйна не е платежоспособна, въпреки че до този момент дължимите суми са били изплащани.

Повод за газовата криза и спирането на доставките и транзита от началото на 2009 година всъщност не беше толкова задлъжнялостта на Украйна, а липсата на подписано ново споразумение между двете компании - "Газпром" и "Нафтогаз".

В изявлението си Виктор Юшченко предлагат да се внесат изменения в четири аспекта: да се промени формулата на разчета на газа за Украйна, да се промени и формулата за транзита, да се въведат симетрични условия за акцизните ставки и да няма наказателни такси за непотребен газ.

Само преди дни руският премиер Владимир Путин предупреди Украйна, че отново в началото на годината може да се спрат доставките на газ ако Украйна не изпълни задълженията си по договорите.

През Украйна минава около 80% от руския газ, предназначен за европейските потребители. Украйна обаче е и една от страните тай-тежко ударени от финансовата криза и вече получи 10.5 милиарда долара от МВФ, част от общата сума договорен кредит от 16.4 милиарда.

Отделно на финансовите трудности предстоят избори за нов държавен ръководител, което допълнително може да дестабилизира политически страната.