Бих искала в качеството си на партийно неутрален експерт да Ви обърна внимание на няколко проблема, които възникват впоследствие на Закона за здравното осигуряване и които може да затруднят присъединяването на страната ни към ЕС.
Първо, законът противоречи на член 12 от договора за ЕС, където пише, че всяка дискриминация в ЕС въз основа на националност е забранена.
Второ, към това член 42 прибавя, че социални осигуровки се агрегират в държавите от ЕС, в които гражданинът е работил така, че да няма двойни плащания както от страна на държавата, така и от страна на гражданите.
От горепосоченото се вижда, че законът за здравното осигуряване дискриминира българските граждани в противоречие на договора за ЕС, защото облага с вноски на база на националност, а не на друга (доходи, работно място на територията на България), която ни равнопоставя със Европейските ни бъдещи съграждани.
Този закон поставя българските граждани, живеещи и работещи в други страни членки на ЕС, в неравнопоставена позиция, защото те са обложени с двойна осигурителна тежест: веднъж като работещи и втори път като граждани на България.
Това е незаконно и недопустимо, защото застраховки в една страна членка на ЕС важат за всички останали, а в някои случаи и в целия свят.
Здравна застраховка в България трябва да се плаща въз основа на работно място и доходи, така че да включва и чужди граждани живеещи в България, освобождавайки българските граждани в чужбина от двойно облагане.
В противен случай националният закон за здравното осигуряване дискриминира българските граждани в противоречие на подписания договор за ЕС, който тук е задължаващ, и може да се внесе в Европейския съд като сериозно нарушение на правата на българските граждани.
Надявам се настоящото писмо да съдейства за промяната на този закон и едно по-достойно отношение към гражданите на България, равнопоставящо ги с Европейските им съседи.