Ирански комитет проверява потенциални кандидати за върховен лидер на страната.
Това обяви публично бившият президент Акбар Хашеми Рафсанджани, нарушавайки наложеното табу в тази област, цитиран от Ройтерс.
Дори след като 75-годишният аятолах Али Хеменеи беше опериран миналата година заради рак на простатата, публично не е обсъждано кой ще го наследи, тъй като има риск това да се разглежда като подкопаване на най-влиятелната фигура в персийската държава.
Но с изборите през февруари 2016 г. за новия състав на Съвета на експертите - органът, който избира върховния лидер, такова обсъждане със сигурност ще излезе на преден план.
Умереният президент Хасан Рохани и съюзниците му се надяват с получената популярност след сключеното ядрено споразумение със световните сили да успеят да спечелят повечето места в съвета и на парламентарните избори, които ще се проведат на същия ден.
„Съветът на експертите ще действа, когато стане нужно да се назначи нов лидер. Те се подготвят за това и проверяват опциите”, разкри Хашеми, който е влиятелен съюзник на Рохани.
По думите му експертите са сформирали група, която да изготви списък с квалифицираните хора, които могат да бъдат подложени на гласуване в съвета, когато стане необходимо.
В съвета влизат 82 ислямски теолози, които имат различни функции, включително да свалят върховния лидер.
Експертите се избират от иранския народ на всеки 10 години.
През последното десетилетие консерваторите спечелиха повече места в съвета и парламента.
Върховният лидер е главнокомандващ на въоръжените сили и назначава ръководителите в правораздавателната система. Ключови министри се избират след негово одобрение. Той има крайната дума по външната политика и ядрената програма в сравнение с държавния глава, който има малка власт.
Хаменеи е вторият върховен лидер на Иран. Избран е през 1989 година след смъртта на аятолах Хомейни.
Рафсанджани добави също, че Съветът на експертите е открит да избере „съвет на лидери, ако е необходимо” вместо аятолах, който да управлява до смъртта си.