Няма сключен договор за износ на тъкани от България между българска и чужда фирма. Това стана ясно от писмения отговор на министъра на здравеопазването Божидар Финков до депутати от Коалиция “за България”, който те получиха лично от него в парламента.
Споразумението за сътрудничество между Националния център за управление на трансплантацията “Бултрансплант” и френската фирма OST Developpement е сключено през февруари тази година. То обаче не предвижда износ на органи от България, а международен обмен само на биоматериали с цел тяхната високотехнологична преработка и последващото им предоставяне за лечение на българките пациенти, заявява министър Финков в отговор на запитването на двамата депутати Кръстьо Петков и
който уточнява, че според сключения меморандум с OST Developpement се предвижда създаване на съвместна международна програма за осигуряване на трансплантацията чрез изграждане на модерна донорска мрежа за биоматериали в България.