Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола отправи ясно послание към България в ефира на БТВ, подчертавайки, че членството в еврозоната ще донесе стабилност и икономически напредък на страната ни. В специално изявление тя призова страната да продължи по пътя на по-дълбока интеграция в Европейския съюз, понеже "повече интеграция ви прави по-силни".

"Еврото не е просто монета - това е инструмент за икономическо сближаване, стабилност и участие в ядрото на европейския проект. То е следващата логична стъпка след Шенген и знак за това, че България принадлежи в сърцето на Европа", заяви Мецола. Според нея решението за присъединяване трябва да бъде взето след открит дебат, представяне на аргументи и национален консенсус, като подчерта, че подобни решения често са съпътствани от колебания и вътрешни притеснения, но в дългосрочен план ползите са безспорни.

Мецола също така подчерта, че единството на Европейския съюз е жизненоважно в контекста на продължаващата война в Украйна. Тя определи справедливия мир като такъв, който се базира на достойнство, свобода, справедливост и териториална цялост. "Без тези четири стълба не можем да говорим за истински мир. Украйна трябва да бъде активна страна в преговорите - не можем да допускаме разговори за бъдещето ѝ без нейното участие", подчерта тя.

На фона на търговското напрежение със Съединените щати, Мецола призова за деескалация и открит диалог между партньорите от двете страни на Атлантика. Тя изрази увереност, че Европейският съюз ще подходи отговорно и балансирано в отговор на наложените мита, като подчерта, че търговска и митническа война не носи полза за никого. "САЩ защитават своята индустрия - ние трябва да направим същото. Но вярвам, че чрез разговори и сътрудничество ще избегнем най-лошия сценарий", заяви председателят на Европейския парламент.

Желязков: Имаме основание да сме оптимисти за конвергентния доклад

Желязков: Имаме основание да сме оптимисти за конвергентния доклад

171 депутати са се подписали под декларацията на премиера и управителя на БНБ за подкрепа за еврото

Темата с Украйна коментира и генерал Рихо Терас, заместник-председател на Комисията по сигурност и отбрана в Европейския парламент, който заяви, че Украйна може да седне на масата на преговорите само от позицията на силата.

Според него справедлив мир е възможен само когато Европа ясно покаже, че стои твърдо зад украинската държава и политическото ѝ ръководство. Германия, Франция, Великобритания и Полша вече демонстрират силна подкрепа, а надеждите са и Съединените щати да останат решителен партньор на Киев.

Терас подчерта, че алтернативата — руската агресия — е неприемлива и че трябва да се даде категоричен отговор на опитите на Владимир Путин да налага хегемония и зони на влияние в Европа. "Това е военно престъпление и трябва да се третира като такова", заяви той по повод руската инвазия в Украйна.

Според естонския генерал ЕС трябва спешно да се събуди от "30-годишната кома" на отбранителната си индустрия, която, по думите му, не може да бъде събудена с будилник, а с лекарство - а това лекарство са пари. Въпреки че страните от съюза харчат над 325 милиарда евро годишно за отбрана, средствата са разпилени, а поръчките - фрагментирани. Това, по негови думи, оскъпява производството и намалява ефективността. Той призова за координация и общи поръчки, които да обединят усилията на държавите членки и да намалят разходите.

На фона на тревожната милитаризация в Русия, която произвежда оръжия денонощно, Терас предупреди, че оръжейният арсенал, създаден за войната в Украйна, ще остане и след нейния край - с потенциална заплаха за цяла Европа. Путин, по думите му, не крие желанието си да върне Европа в геополитическата конфигурация от преди 90-те години и Студената война. Това е реална и опасна перспектива, за която европейските граждани трябва да бъдат ясно информирани, смята той.

По отношение на дилемата между социални разходи и отбрана, Терас е категоричен, че сигурността не може да бъде пренебрегвана. Според него майките и децата в Естония имат същото право на защита, каквото имат и в Испания или Италия. Да се спре Путин означава да се предотврати повторение на трагедии като Буча и Мариупол, посочи той.

По въпроса за превъоръжаването, генералът е на мнение, че държави като България не трябва да избират между европейско и американско оръжие, а да разчитат и на двете, както и на партньори като Южна Корея, Япония и Австралия. За да бъде изградена ефективна европейска отбрана, малките държави трябва да се кооперират, да правят общи поръчки и дори съвместно производство. Само така може да се постигне ефективност, скорост и сигурност за целия континент.

Рихо Терас, с дългогодишен опит като командващ на естонските въоръжени сили и настоящ евродепутат от Европейската народна партия, настоява за решителни действия и стратегическо мислене - защото, както подчерта, "алтернативата е наистина лоша".