В края на тази седмица - на 11 май, тръгва лавината, наречена "Салон на изкуствата 2002". В седмото издание на този глобален културен форум до 30 юни под покрива на НДК ще се случат над 260 "неща".

Програмата, според организаторите от НДК, е може най-мащабната и амбициозна от всички досегашни издания на Салона. Многообразието и представените продукции са впечатляващи, но все пак акцентите трябва да бъдат няколко.

А именно, уникалното за България гостуване на Виенската Щатсопера за една-единствена вечер с концертното изпълнение на "Саломе" от Рихард Щраус. Истанбулският държавен оркестър, който е № 1 в Турция, под диригентството на Емил Табаков ще изнесе концерт в рамките на салона, като част от 9-те си изяви в България. Солисти са известният пианист Емре Шен и нашият цигулар Минчо Минчев.

Като илюстрация на две истински противоположности е гостуването на звездите на Беларуската опера с легендарното "Лебедово езеро" и проектът на хореографите Робърт Таниън и Росен Михайлов "Вечерята". За Салон на изкуствата 2002 пристигат най-скъпата полска филмова продукция за всички времена "Quo vadis" на Йежи Кавалерович, както и премиерата на българо-американския филм "Портретът на Дориан Грей".

В рамките на Седмия Салон са и традиционният пролетен Панаир на книгата, концертите на руския поп-идол Филип Киркоров и китаристът-легенда Джо Сатриани

Откриването ще е подобаващо. Във фоайето на 3-тия етаж вече се работи по подреждането на безценната колекция от изложбата "Християнска България". Това ще е и премиерата, и генералната репетиция на експозицията преди отпътуването за Европалия 2002. Наред с експонатите от Националния исторически музей ще бъдат и възрожденските икони и щампи от Самоков, песните на Мистерията на българските гласове, някои от творбите на Владимир Димитров-Майстора.

Организаторите са подготвили и някои съвсем нови програмни модула - "София даунтаун", "Солисти на два века" представя имена като Аглика Генова и Любен Димитров, Минчо Минчев, Влатко Стефановски, Саня Илич, Теодосий Спасов и др. Съвместно с Нов български университет се провежда и Студиото за творческо писане, чийто ръководител ще бъде Михаил Неделчев.

Салон на изкуствата 2002 завършва с една Балканска фантазия, иначе казано концерт на част от "Балканските коне" - Влатко Стефановски, Саня Илич и Теодосий Спасов. Ще им "помагат" "Софийски Солисти" с Пламен Джуров, смесеният хор на БНР и оркестърът на Саня Илич "Балканика".

Директорът на НДК Христо Друмев в опита си да обобщи това гигантско културно многообразие подчерта, че в салоните на изкуствата идват хора с готови проекти, които НДК "само" менажира. Като допълнение към тазгодишната програма и нейната презентация стана ясно, че част от следващия осми Салон на изкуствата 2003 вече е готова и договорена.