Соломон Паси Има конкретен план как България да получи покана за членство в НАТО, по който се работи. Това заяви Соломон Паси във встъпително си слово на започващата двудневна международна конференция за гражданското общество и реформите за сигурност в Югоизточна Европа, която се провежда в Резиденция "Бояна".

На въпрос дали има обективни условия за появили се напоследък негативни прогнози по отношение на поканата към България за НАТО, външният министър “соломоновски” каза, че щом има негативни прогнози, вероятно има и предпоставки за тях.

Според него има редица задачи, които най-често не се свързват в масовото съзнание с членството в НАТО. Сделката за приватизацията на "Булгартабак" е ясен критерий, по който ще оценяват България за членство в алианса, обясни Паси. Според министърът по този въпрос не бива да си правим илюзии. Соломон Паси посочи реформата в съдебната система като ключова за интегриране на България в европейските структури.

Според външния министър в НДСВ няма да се стигне до разцепление, което да попречи на поканата за НАТО.

Соломон Паси съобщи още, че е отправил покани към колегите си от Югославия и Румъния Горан Свиланович и Мирча Джеоана на среща във Видин идната седмица, на която да бъде дискутиран въпросът за тристранното трансгранично сътрудничество и развитието на изостаналите в икономическо отношение райони.

Форумът, който е под патронажа на президента Георги Първанов, е на тема "Гражданското общество и реформите в системите за сигурност в Югоизточна Европа" и е организиран от Фондация "Ресурсен център" и Министерството на външните работи.

Конференцията е посветена на паметта на жертвите на атентатите срещу САЩ и обединяването на международната демократична общност в борбата срещу тероризма.

Форумът се организира в сътрудничество с Министерствата на отбраната, на вътрешните работи, на правосъдието, с Атлантическия клуб в България, с Българския хелзински комитет, с Евро-Атлантическата фондация за сигурност и външна политика и с Института за социални и политически анализи, както и със специалната подкрепа на Главната квартира на НАТО, Пакта за стабилност и Фондация "Отворено общество".

Участници в международното събитие са представители на държавни институции, неправителствени организации и изследователски институти от региона, НАТО и Пакта за стабилност.

Форумът е разделен на три основни дискусионни сесии: Регионална стабилност и реформи в сферата на сигурността; Гражданският контрол върху системите за сигурност и Демокрация.