
В Лас Вегас съществува единственият в света колеж, в който се преподава специалността хазарт.
Тъй като хазартът е част от туристическата индустрия, а вашата страна иска да печели от туризъм желателно би било въвеждането на подобна дисциплина. А международният колеж в Албена е изключително удачен вариант, заяви Милър пред news.bg.
Ако проектът бъде одобрен от МОН в колежа ще се издават дипломи със степен магистър по специалността хазарт, като се предвижда обучението да бъде 5-годишно.
На срещата са били обсъдени детайли от новия закон за хазарт, приет през декември миналата година, като Милър е посочил, че в американското законодателство има сходни текстове. Милър посочи, че в действащия в България закон съществува текст за насърчавана създаването на зали за хазарт в социално слаби региони. По сходен начин в САЩ е разрешено на индианци от редица резервати да разкриват игрални зали като компенсация за отнетите им земи.
В САЩ хазартът е разрешен в 36 щата и се регулира от щатски служители, като на местните власти не е разрешено да се намесват в регулацията на “игрите на късмета”.
Очаква се в най-скоро време комисията по хазарта да издаде инструкции, които ще регулират пазара на хазарта у нас. По подобие на законодателството в щата Невада на лица, с криминално минало няма да бъде разрешено да организират игрални зали. В тази връзка ще бъде търсена информация за всеки отделен случай от НСБОП и бюрото за финансово разузнаване.
В момента на територията на страната работят законно 573 игрални зали, 51 бингозали, 19 казина, 2 фирми за залагане върху спортни състезания и 453 зали слот машини /ротативки/. В хазартната индустрия са заети между 5 и 7 хиляди души. Данъците, които постъпват в бюджета от законен хазарт, варират между 40 и 50 милиона лева.