Новият конкурент на Intel и AMD се разработва от екипа на ITD

VIA имаше повод да празнува на тазгодишното експо Computex.Изненадващо компанията обяви, че ще доставя Cyrix III с ново ядро. Това потвърди слуховете, че процесорът с кодово име Joshua окончателно ще отпадне от производствените планове на VIA заради ниска производителност. От компанията обявиха, че вместо него ще пуснат своя първи CPU с ядро Samuel, оригинална разработка на IDT, погълната от VIA през лятото на 1999 г. Екипът на IDT, който сега работи и за новата компания, изпревари с 3 месеца графикa. Същевременно VIA спря по-нататъшните дейности по ядрото Joshua, върху което се трудеше екипът на Cyrix. Компанията обаче запази името Cyrix III, за да не отидат напразно маркетинговите средства. Чисто технически Cyrix III вече няма нищо общо със Cyrix.

Cyrix III е конструиран за Socket 370 и VIA твърди, че е напълно съвместим със Celeron в PGA-пакет. Новият процесор е насочен към долния ценови сегмент и за начало ще се доставя на 500 and 533MHz, с FSB на 100 или 133MHz. Чипът включва инструкциите 3DNow! на AMD, както и MMX. Дизайнът на кеша на Cyrix III е необичаен: той има два L1 кеша по 64K за инструкции и за данни, но L2 кеш напълно отсъства.

Чипът на VIA е първият не-интелски CPU, проектиран за P6-интерфейс. Сега Celeron ще има конкурент за цокъла си. Досега другите производители нямаха право да правят P6 клонинги поради патентни пречки. VIA успя да заобиколи проблемa, като подписа договори за кръстосано лицензиране с National Semiconductors, която също произвежда някои от процесорите. От своя страна, National има разширени договори за кръстосано лицензиране с Intel, чиито клаузи й позволяват да използва протокола за P6-шината. National притежаваше Cyrix преди VIA да го закупи.

В първоначалния си вариант, Cyrix III трябваше да бъде снабден с ядро Joshua, базирано на Cyrix M2. Основните характеристики трябваше да включват един L1 кеш с 64K, един L2 кеш от 256K и два конвейера за FPU и за MMX-модулите. Планираше се FSB да върви на 133MHz. В крайния вариант на Cyrix III с ядро на WinChip-C5A (или Samuel) има много промени. Сега чипът разполага с общо 128K L1 кеш. Следвайки дизайна на Winchip 4 (Socket 7), L1 кеш се разделя на две секции по 64K - за инструкции и за данни.

Cyrix III не се различава от WinChip 4 само по цокъла, в който ще се използва. VIA засега не дава много подробности по архитектурата на чипа. Съобщава се само, че Cyrix III има 12-стъпков конвейер. При WinChip-4 конвейерът беше 8-стъпков.

Екипът на IDT се придържа към основната си концепция: високоинтегрираното ядро и опростената архитектура водят до малък размер на подложката. Любопитно е обаче пълното премахване на L2-кеша. Това е залогът, който се плаща за ниската цена на чипа. Наследникът на сегашния Cyrix III с кодово име Samuel 2 ще има 64K L2 кеш.

Независимо от отсъствието на L2 кеш, технологията на VIA

Dynamic Power Caching Architecture е насочена да гарантира баланса между висока производителност и ниска разсейвана мощност. Звучният маркетингов термин описва една проста идея: жертването на L2-кеша намалява броя на транзисторите и общата консумирана мощност. С максимум 10,5 W при тежко натоварване и 2 W в ненатоварен режим (за 533MHz версия), Cyrix III се оказва доста скромен консуматор. Напрежението на ядрото е 1,9 V. Тези цифри правят чипа на VIA интересна опция и за ноутбуците. Компанията смята скоро да предложи специални версии на процесора в PGA-пакет и BGA-пакет за преносими компютри с името "Cyrix III LP". Тези процесори също ще са напълно съвместими със Celeron.

Една от причините за ниската консумирана мощност на Cyrix III е съвременната 0,18-микронна технология, вместваща 11,2 млн. транзистора само на 72 mm2 подложка с 6 метални слоя. За сравнение Celeron 566 на 0,18 микрона има 104 mm2 подложка, която побира 9,5 млн. транзистора за ядрото и L1 кеш, плюс още 9,3 млн. транзистора за вградения L2 кеш.

Освен своите MMX инструкции, Cyrix III има и набора от 3DNow! инструкции на AMD. Процесорът е с FSB на 100MHz (Cyrix III 500) или на 133MHz (Cyrix III 533). VIA смята да доставя Cyrix III със заключен множител на честотата, което няма да остави почти никакви възможности за overclocking.

С новия чип VIA прекратява традицията на Cyrix за "PR-rating", при което не се посочва истинската честота на чипа, а производителността му, сравнена с процесор на Intel на дадена честота. При Cyrix III цитираната честота ще показва истинските мегахерци.

Cyrix III е готов да излезе на пазара с добри цени - около $50 за версия на 500 и $75 за 533 MHz. Чип на 667MHz ще се появи в края на октомври т.г., когато се очаква и вариант на 733MHz.

Следващото поколение микропроцесори на VIA по график ще излезе през първото тримесечие на 2001 г. Чипът с кодово име Samuel 2 ще е на базата на модифицирано WinChip-C5B ядро. Той ще има общо 128K L1 кеш, а също и 64K L2 кеш. Според компанията, процесорът ще работи на честоти от 667MHz нагоре. През второто тримесечие на 2001 г. ще очакваме Samuel 2 на 800MHz. Тогава това поколение ще замени поколението Cyrix III.