Съединените щати и България октриха съвместното си въздушно учение "Тракийска звезда 25", което ще се проведе до 31 юли, като летателните мисии ще приключат на 25 юли. Основната му цел е подобряване на оперативната съвместимост между съюзниците от НАТО и засилване на сигурността в региона на Черно море.

Учението беше официално открито тази сутрин в авиобаза Безмер и включва 12 изтребителя F-16 от 510-а изтребителна ескадрила на ВВС на САЩ, базирана в Авиано, Италия. Към тях се присъединяват и F-16 от ВВС на Румъния и Гърция.

Общо около 250 американски военнослужещи участват в учението, заедно с транспортни самолети C-130 и C-17 и въздушни танкери KC-135. Българските ВВС също са активно ангажирани, като акцентът е поставен върху летателни операции, техническа поддръжка и логистика на F-16.

Учения като това са от ключово значение за повишаване на съвместимостта между силите и укрепване на сигурността на източния фланг на НАТО, заяви Мартин Макдауъл, шарже д'афер в посолството на САЩ в София. Той подчерта, че сътрудничеството между България и САЩ в сферата на отбраната продължава да се задълбочава.

Военният аташе на САЩ в България, полковник Пол Сиболд, определи F-16 като "ключов за операциите на НАТО в Черноморския регион" и подчерта значението на тазгодишното учение заради участието на новообучени български техници за F-16. Те ще работят съвместно с американски екипи в симулирана оперативна среда за поддръжка и ремонт на самолети.

България получи първия от поръчаните 16 изтребителя F-16 Block 70 през април 2025 г., а вторият - през юни. Още шест машини се очаква да пристигнат до края на годината, а останалите осем - през 2027 г. Block 70 е най-съвременният вариант на F-16 с модернизирани радари, авионика и удължен оперативен обхват.

Започна международната летателна тренировка "Тракийска звезда 2025"

Започна международната летателна тренировка "Тракийска звезда 2025"

Ще участват екипажи на България, Гърция, Румъния, САЩ,