България има потенциала да стане регионален център на борбата с киберпрестъпността. Това мнение изразиха експерти, участвали в Първото по рода си обучение за съдии, прокурори и полицейски служители в областта на киберпрестъпленията. След края му в цялата страна има обучени специалисти, които ще се борят с кражбите на самоличност, посегателствата над деца и компютърното пиратство.
Председателят на Управителния съвет на Международната академия за обучение по киберразследване Албена Спасова заяви, че целта е чрез практически обучения да подобри квалификацията на правоохранителните органи и да подобри взаимодействията помежду им.
Финансираното от фондация „Америка за България" обучение има три нива. В първото са участвали 169 души, които са били запознати с основите на компютърните мрежи, както и с основните видове киберпрестъпления. От тях само един е бил системен администратор. 108 са били участниците във второто ниво, където са били обсъждани конкретни казуси, а 55 от тях са участвали в последния етап, който отработва съвместните действия на властите и бизнеса.
Спасова посочи, че е създадена мрежа от експерти, която покрива практически цялата страна. Вече се планират и нови обучения, като има запитвания от граждански съдии, НАП и териториалните звена на ГДБОП, както и от други държави от региона.
По думите й страната ни вече има богат опит в борбата с киберпрестъпленията и това би й дало възможност да се превърне в регионален център в тази област. Тя посочи, че по-късно през тази година ще бъде организирана кръгла маса по проблема с онлайн криминалните деяния, а през октомври ще се състои и международен форум.
Явор Колев, който е началник на отдел „Компютърни престъпления" в ГДБОП и член на академията, посочи, че най-„актуалните" киберпрестъпления у нас в момента са кражбата на самоличност, престъпленията срещу деца и кражбите на интелектуална собственост. По отношение на пиратството, той посочи, че проблемът отчасти е овладян и страната ни вече не е в списъка с наблюдавани държави.
Колев подчерта, че практически няма престъпление в Наказателния кодекс, което да не може да се върши чрез модерните технологични средства и посочи, че са необходими определени законови промени. Като пример той посочи Закона за хазарта, който трябва по-сериозно да наказва опитите за уреждане на спортни срещи, както и законодателството, свързано с посегателствата срещу деца.
Прокурорът от Софийска градска прокуратура Севдалин Цанков посочи, че не трябва да се гледа на киберпрестъпленията като на екзотика, а като на бедствие, което струва милиарди долари. По думите му, страната ни не разполага с административни органи, които да следят случващото се в Интернет, а държавата е встрани от натрупването, контрола и оценката на информацията.
Според Цанков, има и голям брой елементи в законодателството, които не са синхронизирани - престъпленията се гледат в неподходящи съдилища, не се разрешава използване на специални разузнавателни средства, а електронна кореспонденция може да се иззема чак след решение на съда. За употребата на СРС обвинителят посочи, че те са в най-голяма степен на мястото си при разследване на киберпрестъпления „в сравнение с някои други области".
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура Илона Кръстенякова посочи, че трябва да се усъвършенстват методите за събиране на доказателства и да има по-добра синхронизация на нормативните актове. По думите й престъпниците са на крачка напред, защото властите се налага да се съобразяват със законодателството.
Вътрешният министър Цветан Цветанов се присъедини към пресконференцията в БТА към края й. Той посочи, че през последните 2 години борбата с киберпрестъпленията е сред основните приоритети на правителството и благодари на САЩ за подкрепата в тази област.
Министърът похвали дейността на ГДБОП, но и припомни за случаи като вчерашния, при който свада в социалната мрежа Facebook тласна тийнейджърки към извършването на престъпление.
Цветан Цветанов подчерта, че киберпрестъпленията не се съобразяват с националните граници и, под умите му, „докато тече тази пресконференция, някъде по света някой извършва престъпление в Интернет".
Заместник-посланикът на САЩ у нас Сюзан Сътън поздрави участниците в обучение и посочи, че то е ярък пример не само за сътрудничеството на международно ниво, но и на съвместната работа на МВР, съд и прокуратура. Тя не пропусна да подчертае важността на борбата с кражбите на интелектуална собственост. „Общество, което уважава своите автори, е богато общество във всеки смисъл на думата", заяви дипломатът.
flipz
на 04.06.2011 в 11:24:18 #14пълни глупости то така се учи за нула време. поне 20 год. опит в областта, университет, няколко специализации : и тогава могат да са научени. А защо не наемат специалисти от тази област, а обучават неграмотни ?
mAs7eRa!
на 04.06.2011 в 05:44:07 #13Толкова много проблеми в България, те киберборби ще правят... + че е доказано - няма неуязвимост или 100%-ва защита!
limbaros
на 04.06.2011 в 01:28:53 #12Аз мислих, че се майтапите, че му е агроном по професия, ама се оказа истина. Този аграр е шефа на отдел киберпрестъпления - леле майко ето това вече ме разби. Просто ужас.
Justice for ALL
на 04.06.2011 в 01:24:14 #11хахаха
Сульо и Пульо
на 04.06.2011 в 00:12:11 #10Щеше да е смешно, ако не е тъжно. Поначало за разследване на престъпления е необходим интелект, а за разследване на компютърни престъпления още повече, + знания и опит, които няма как да се придобият с посещения на няколко лекции в "академията". После гледаме подобни изцепки от страна на "академиците" http://delian.blogspot.com/2010/08/mac-adr-255255255192.html Накрая някой осъжда България да му плати обезщетение. Т.е. с нашите данъци веднъж храним некадърници на държавна заплата, и втори път плащаме, защото са ги събрали накуп, някой им е обяснил едни глупости и е взел пари, те са взели диплома за посещенията си в "академията", но нищо не им е ясно и съответно правят елементарни грешки. Очаквам скоро да отворят академия по космонавтика и да почнат да дават акъл на NASA по всякакви въпроси.
Sven
на 03.06.2011 в 22:44:38 #9Много скоро електронните разплащания с телефони които Гоогле представи ще навлязат дори и в България. Трябва да има такъв отдел към който да се обърнеш ако станеш жертва на електронна кражба. Според мен са тръгнали в погрешна посока с тези обучения. Вместо да обучават полицаи и магистрати за комп. специалисти (което е невъзможно предвид умствения им капацитет) не е ли по-добре да обучат млади компютърни специалисти и инженери за полицаи !!! Много по-голяма ще е ефективността ако с киберпрестъпения се занимават компютърджии-полицаи отколкото полицаи-компютърджии. Нали?
Юлиан-3
на 03.06.2011 в 21:33:31 #8Общество, което уважава своите автори, е богато общество във всеки смисъл на думата", ний наште ги уважаваме,крадем от ваште......
gg_
на 03.06.2011 в 20:59:24 #7щот кибер борбата е най-лесна за МВР - седи си в районното, пие си кафето и цъка из нета - а навън - анархия
birben
на 03.06.2011 в 19:39:08 #6България има потенциала само за едно ... да стане един голям кенеф !!
evilfreak
на 03.06.2011 в 16:38:44 #5Лошо няма .... нека ги обучат въпреки че имам приятел който вече е ходил с тия обучените на акция ... викам му земи ПЦ-то ... оня хваща монитора и тръгва Дано някой ден наистина ва БГ има достатъчно интелигентни, образовани и квалифицирани киберполицаи
Choco
на 03.06.2011 в 16:15:21 #4Тоя плешивия с образование за агроном ще ме разбие. Няма да забравя колко се смях като видях че едната му поща е в dir.bg, а другта е в gmail. На всичкото отгоре ги публикува на официални презентации. Като ги знам какви квалифицирани милиционери са, по добре да се покрият в миша дупка вместо да се бият в гърдите. С тези акции срещу "киберпрестъпността" само обслужват чужди интереси и се опитват да си вдигнат рейтина като натръшкат 2-3ма програминста и някой студент от ФМИ на пода и покажат на света какви са злодеи са хванали. Ловете крадците на лаптопи, телефони, тези които точат банкови сметки или си уреждат срещи с деца. Това са нещата, които наистина обслужват интересите на хората, а не на Sony и WB.
Олаф БГ
на 03.06.2011 в 15:56:32 #3(продължение) Позвъняването-експеримент е предприето за същата игра, излъчена и на 12 май 2010 г. по “ЕВРОКОМ”-прозвучава същото съобщение./т.е има препращане-подтикване към телефонна връзка с номер със значително по-високо тарифиране-мобилни номера. Пак с цел допълнителна проверка е направена и разпечатка от посочени в игрите “Музикален бонус” и “Играй и спечели” интернет сайтове. Установено е, че правилата за участие в игрите са подробно описани в тези сайтове, но не и обявявани от водещите по време на живото излъчване на двете игри. Основният извод от горните констатации и проверки съвпада с позицията в преобладаващата част от постъпилите в СЕМ сигнали и жалби: Налице е скриване на пълната информация за стойността на зрителските обаждания към игрите /в резултат-дори само на опити за свързване-се натрупват високи телефонни сметки в зрителите/, необявяване на условията за участие в играта и за печалба от нея/, те присъстват само в интернет сайтовете, но не са достъпни в реалното време за зрителската аудитория, което е безспорно заблуждаващо поведение на оператора/, некоректно оценяване на верността на зрителските отговори /в някои издания, за които има писмени и телефонни сигнали от зрители, факт вкл. установен и в хода на наблюдението/ Посочените характеристики, постоянно присъстващи във всички предавания от формата, дават основание за следната преценка: Цялостното представяне на наблюдаваните игри съдържа предпоставки за подвеждане на лицата, за които са предназначени /зрителите/ и поради това има възможност за влияние върху тяхното икономическо поведение. (По същество горните обстоятелства водят към хипотезата за наличие на заблуждаваща реклама по смисъла на ЗЗК ) Законът за радиото и телевизията не съдържа изричен текст, относим към телевизионните игри от подобен характер в програмите на доставчиците на медийни услуги. Същевременно по силата на своите правомощия /съгласно чл. 33 от ЗРТ/ Съветът за електронни медии осъществява надзор върху дейността на доставчиците на медийни услуги относно ....”защитата на правата на потребителите” / чл.33, т.9 от ЗРТ/. Доколкото зрителите на телевизионните програми неоспоримо са потребители на медийните услуги, Съветът има задължението да “сезира компетентните органи за нарушения на нормативните актове при осъществяването на медийни услуги” /чл.32, ал. 1, т.10 от ЗРТ/. При наличието на данни за формиране на заблуждаваща реклама, както в случая с визираните игри, СЕМ следва да се се отнесе към компетентния орган, който от м. декември 2008 г. е Комисията за защита на конкуренцията. От 2008 година до момента експертите от Дирекция “Мониторинг” активно са обработили всички постъпили в Съвета жалби и сигнали и са провели кореспонденции /образували са преписки/ с различни институции и в частност с компетентния орган – Комисията за защита на конкуренцията. За периода 2008 г. – май 2010 г. общият брой на преписките е 23 /като не са включени телефонните обаждания/. Преобладаващият брой сигнали се отнасят за играта “Трезор”, излъчвана по програма “Нова телевизия”, следват сигнали за мониторираните игри “Музикален бонус” и “Играй и спечели”, изказано възмущение има и за неизлъчвани вече игри – “Банкноти по ноти” /програма “Планета”/ и за играта “Куизо” /програма “БНТ 1”/. За 2008 г. преписките по жалби на зрители за тв игри са три – едната е продължение на преписка от 2007 г. за СМС игра , водена от покойния Боби Цанков, останалите 2 – за играта “Банкноти по ноти”. Извършен е преглед на съответните издания на играта; жалбоподателите са информирани за становището на СЕМ от 2004 г. и за факта, че проверката на входящите обаждания на зрители/слушатели в предавания е извън правомощията на СЕМ. За 2009 г. сигналите за игри са 11 -6 от тях са за играта “Трезор”, 2 за “Банкноти по ноти”, 1 -за играта “Куизо”, 2 – игра в предаването “На кафе”. Предприети мерки: преглед на визираните в писмата издания на игри, част от сигналите за интерактивната игра “Трезор” са препратени на “Нова телевизия – Първи частен канал” с молба да информират СЕМ за становището си по изложените в писмата въпроси /в отговор операторът изпрати становище от организатора на играта – “Интерактив Медиа Сървисиз” ООД, което е препратено на заинтересованите лица/; подробна проверка е направена по сигнал на зрител за играта “Куизо” по “БНТ 1” /изпратено е запитване по поставените в писмото на зрителя въпроси, изискано е и копие от Условията на играта; предоставените от БНТ материали са препратени на жалбоподателя/; подробна проверка е извършена на сигнали на зрители за играта “Трезор”/от форума на предаването, препратени от Инфо Медиа/, постъпили в Администрацията на Президента и препратени на СЕМ по компетентност /от оператора са изискани контролни записи на 2 издания на играта, не е установено нарушение на ЗРТ; предвид значимостта на поставените в сигналите въпроси /”телевизионна измама”, “монополно положение на организатора на играта”/, записите от игрите са изпратени на КЗК за извършването на проверка; отговорът до Приемната на Президента включва предприетите от СЕМ действия по преписката. За 2010 г./до момента/ – 9 сигнала – 6 от тях са за играта “Музикален бонус”, 2 –за “Играй и спечели”, 2 за игра по “”Нова телевизия”. Предприети мерки: По сигнал на зрител за интерактивната игра “Музикален бонус”, излъчена по “Евроком” /впоследствие и по други програми/, е извършена проверка – констатирано е съответствие на споделеното от зрителя със съдържанието на визираните предавания – водещата не анонсира условията за влизане в играта и обявява грешен отговор на поставена загадка; предвид констатациите на експертите от прегледа на изданията, както и получаваните сигнали на зрители, при данни за наличие на заблуждаващ
Олаф БГ
на 03.06.2011 в 15:55:21 #2Една проста проба колко са готови, да се опитат да се преборят с разрастващите се хазартни игри у нас, маскирани като познавателни. Не може СЕМ да има решение, че лъжат в ефир при това масово, и да няма реакция.... СЪВЕТ ЗА ЕЛЕКТРОННИ МЕДИИ ДИРЕКЦИЯ “МОНИТОРИНГ” ЕКСПЕРТЕН ДОКЛАД Относно: ТЕЛЕВИЗИОННИ ИГРИ СЪС ЗРИТЕЛИ В ПРОГРАМИ НА ДОСТАВЧИЦИ НА МЕДИЙНИ УСЛУГИ Наблюдаващи експерти: Ем. Радева, Р. Гърдева, Р. Ефтимова Изготвил доклада: Д. Жукова 20 МАЙ 2010 Г. Докладът е изготвен от експертен екип на отдел “Национален мониторинг” в изпълнение на резолюция на Председателя на Съвета за електронни медии доц. Георги Лозанов от 10 май 2010 г. Докладът се базира на осъщественото концентрирано наблюдение върху излъчваните в телевизионни програми на доставчици на медийни услуги интерактивни игри със зрители /за периода 7 – 12 май т.г./, на прегледа и обобщението на постъпилите в Съвета жалби и сигнали от граждани и институции, както и на осъществените преписки по повод игри с такъв характер / за периода 2008 г. – май 2010 г./ и проучването за основателността на твърденията за “измама” със зрителски включвания и некоректност в съдържанието. Цел на осъщественото наблюдение: очертаване на проблемните моменти в интерактивните телевизионни игри от гледна точка на съответствие /по програмно позициониране, реализация и съдържание/ към разпоредбите на Закона за радиото и телевизията и корелативната законова уредба. Прегледани са два типа подобни продукции – предавания, чието цялостно съдържание представлява игра, и такива, които включват в себе си игра като самостоятелен модул. Обхват на извършеното наблюдение: 18 издания на 6 предавания от формата интерактивни игри, излъчени в 6 телевизионни програми, както следва: “Нова телевизия” : • игра в предаването “На кафе” -2 издания, излъчени на 7 и 10 май 2010 г., 9.15 – 11.30 часа; • игра в предаването “Къщата на парите” –2 издания, излъчени на 7 и 10 май 2010 г., 11.30 – 13.00 часа; • “Островът на съкровищата” – самостоятелна игра, 1 издание, излъчено на 7 май 2010 г., 00.00 – 01.25 часа; • “Нощта на парите” – самостоятелна игра, 1 издание, излъчено на 11 май 2010 г., 00.40 – 01.55 часа. “Евроком” • “Музикален бонус” – самостоятелна интерактивна игра, 3 издания, излъчени на 7, 11 и 12 май 2010 г. от 16.00 до 17.00 часа; “Фен ТВ” • “Музикален бонус” – самостоятелна интерактивна игра, 3 издания, излъчени на 7, 11 и 12 май 2010 г. от 16.00 до 17.00 часа; “Канал 3” • “Музикален бонус” – самостоятелна интерактивна игра, 2 издания, излъчени на 7 и 10 май 2010 г. от 16.00 до 17.00 часа; “Фолклор тв” • “Музикален бонус” – самостоятелна интерактивна игра, 1 издание, излъчено на 11 май 2010 г. от 16.00 до 17.00 часа; “ТВ Европа” • “Играй и спечели” – самостоятелна интерактивна игра, 3 издания, излъчени на 7, 10 и 12 май 2010 г. от 15 до 16 часа. Мониторираните предавания се излъчват на живо и са позиционирани в границите на целия програмен часови пояс: 9.30 – 13 часа, 15-17 часа , 00.00 – 01.30 часа. Времетраенето на самостоятелните игри е 60 и/или 75 минути, но при игрите, включени като отделен елемент в предаване, продължителността варира до една трета от общото времетраене на съответното предаване. Съдържанието и реализацията на различните издания са наблюдавани детайлно и са описани подробно в Приложение към експертния доклад. Наблюдаваните игри са аналогични по характер и структура, поради това мониторингът откроява общи /за всички видове телевизионни игри от този тип, които се излъчват в момента/ констатации: -Всяко от изброените 6 предавания се излъчва на живо от студио; -В структурно отношение предаванията са схематично еднородни, с еднотипно аудиовизуално съдържание с по един/една/ водещ /а/, без прекъсвания; -В жанрово отношение всяко от посочените предавания представлява интерактивна игра тип викторина със загадки и/или въпроси от обща култура към зрителите или такива, които изискват елементарно логическо мислене, визуализирани на екрана в различни графики; -Във всички игри се съдържат обяви към зрителите за телефони за участие и номера за SMS-съобщения за отговори; -Водещите не информират зрителите /с малки изключения/ за правилата за участие в съответната игра /на какъв времеви интервал се включва зрител, на какъв принцип обадил се зрител се включва на живо и пр./. -Допълнителните информационни съобщения към зрителите, под формата на течащи надписи /с интернет сайта на играта, където са описани правилата за участие, както и потребителската линия за зрителски обаждания/ във всички игри са нечетливи; -Надписите за стойностите на обажданията са нечетливи / най-вече в самостоятелните игри /”Нощта на парите”, “Островът на съкровищата”, “Музикален бонус”, “Играй и спечели”/; -Надписите съдържат неизяснена /некоректна/ информация като стойност , например “За абонати на стандартен абонаментен план”; -Съществуват основателни съмнения и явни противоречия в правилността на обявяваните за верни отговори на задаваните въпроси и други загадки; С оглед представянето на достоверни данни за мониторираните интерактивни игри, на 12 май 2010 г. експертите, осъществяващи наблюдение проведоха доброволен експеримент: обаждане на телефон за стационарни абонати, посочен в играта “Музикален бонус”, излъчена по “ФЕН ТВ”/16.33 – 16.34 часа/. Резултатът е следният: При набиране на телефон 090051084 абонати прозвучава записано съобщение: /женски глас/ Цената на обаждането за стандартен абонаментен план е 1.20 лв. с ДДС. /мъжки глас/ Еха! Вашият шанс беше много голям днес. Позвънете бързо на телефон 1084 и не оставяйте някой друг да ви изпревари.” Позвъняването
ТеНеТеМе
на 03.06.2011 в 15:38:30 #1Ебаси смешната статия, въпреки че става дума за усвояване на едни наши пари за пълни смешки.