Осемнадесет експертни и граждански организации се обръщат към президента на България и министър - председателят, на ведомствата, писали проектонаредбата за Националната стратегия за къмпингуване. Те настояват Министерство на регионалното развитие да подкрепи свободното къмпингуване.
"Следва да се има предвид, че "свободно къмпиране" в природна среда в България, както и във всяка друга модерна държава, не означава къмпиране без правила, без регулация. Разликата е, че у нас регулация за толкова базисни конституционни права липсва и е налице институционална немощ такава да бъде създадена, поясняват те.
Това, както е видно, няма как да стане със забрана, а само и единствено с регулация и никой в тази връзка не е в позицията на "разрешава" нещо изконно конституционно достъпно за всеки свободен гражданин на републиката. Ето защо гражданския и експертен сектор показва воля и компетентност да помогне на институциите при разписването на Национална стратегия за къмпиране, на която да се основе устойчив и модерен, а не див норматив."
Част от участници в защита за свободното къмпингуване са: Асоциация на парковете в България, Българска асоциация за алтернативен туризъм, Българска фондация биоразнообразие, Свободен Камен бряг, Софийски дискусионен форум, Интерактивна България, Да запазим Корал, Гражданска инициатива "За Делфините", ИК "За спасяване на Делфин", Спаси Пирин, Организация за закрила на българските граждани, Българско кемпер общество, Камара на геодезистите в България, с председател Йоан Каратерзиян, ИК "Лозенец", Биволъ, доц. д-р Румен Драганов, Български туристически съюз, проф. д-р Сергинов, ас.д-р Б.Калоянова, гл.ас.д-р Иво Попов , доц.д-р Ралица, Стефанова, ас. Руслан Лозев, Да спасим Карадере, Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг!